Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Emmaboda IS Dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Emmaboda IS Dam.
Dam
Följ oss för uppdateringar
Nu är vi framme vid presentation av nya spelare i Emmaboda IS damlag.
Vi fortsätter med Nora, som valde att flytta med upp från F15-laget i vintras.
Vi ställde några frågor:
Namn: Nora Strand.
Familj: Mamma, Pappa, storasyster & lillebror.
Position: Spelar helst uppe på sidan.
Bästa fotbollsminnet: Bästa fotbollsminnet måste varit när vi kom till gothia och fick se alla lagen och spela mot alla lag från andra länder.
Hur har det varit att flytta upp i seniortruppen: Det har varit tuff det är en helt annan nivå än flickfotbollen men man kommer in i det nån gång.
Vad är största skillnaden mot flickfotbollen: Det måste vara tempot och att alla är ganska jämna att det är inte nån som är mindre bra.
Hur går det för EIS båda lag i år: Jag hoppas på serieseger för både lagen.
Beskriv dig själv som fotbollsspelare: Mig som spelare är en svår fråga men kanske att jag kan se spelet.
Vem i laget tar du helst med dig på en öde ö: Till en öde ö hade jag nog tagit med mig Majken tror jag.
Vi tackar Nora för intervjun och vi önskar henne och laget lycka till under resten av säsongen.
| Träning | 4 jan, 15:00 |
| Träning | 6 jan, 19:30 |
| Träning | 8 jan, 19:30 |
| Nybro Open | 10 jan |
| Träning | 25 jan, 16:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera