Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Emmaboda IS Dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Emmaboda IS Dam.
Dam
Följ oss för uppdateringar
Nu är vi framme vid Emmaboda IS damlags andra match någonsin i Div.1, vilken denna gång spelas mot Hällaryds IF som är nykomlingar precis som vi. Hällaryd har gått igenom seriesystemet med en rasande fart där dem gått från Div.4 till Div.1 på 3 år, så dem har firat seriesegrar 3 år i rad!
Hällaryd vann förra året Div.2 SÖG efter en jämn och tät serie där de till slut vann efter 8 vinster, 1 oavgjord och 1 förlust. Hällaryd har meddelat oss att dem släpper in 100 åskådare och att det är de första 100 på plats som kommer in.
Vi räknar med en väldigt tuff match då båda lagen förlorade sina premiärer, vi mot Rosengård med 4-3 medans Hällaryd förlorade borta mot starka Bromölla med klara 3-0. Vi har inte mött Hällaryd de senaste åren, så jag har pratat med några tränarkollegor som däremot har mött dem så vi har en liten aning vad som väntar oss.
Vi hoppas att vi kan fortsätta göra lika bra insatser som vi gjort senaste veckans matcher mot Värnamo och Rosengård, då tror vi att vi har en bra chans att plocka vår förenings första poäng i Div.1.
Vi ska försöka uppdatera er som vanligt via appen Min Fotboll som ni har länk till HÄR.
Vi har tyvärr lite problem med denna appen, tex så slutade den fungera senast med 20 min kvar av matchen, men vi hoppas att den fungerar bättre i framtiden.
Matchen spelas på Klockarebacken 1 i Hällaryd kl 14.00 på lördag, vi samlas kl 11.15 för att åka Emmaboda IP kl 11.30 med egna bilar.
Truppen är:
1. Hanna Runesson
4. Maya Sandqvist
5. Ronja Berg
6. Moa Berglund
8. Sandra Berg
9. Linnea Sternegård
10. Shaida Dodkanlou
11. Alice Stensson
12. Miranda Gjakova
20. Era Ahlex
22. Emelie Zakrisson
24. Emelie Joelsson
26. Ellinor Zakrisson
29. Tilde Elgborn
| Träning | 9 jun, 18:00 |
| Träning | 11 jun, 18:00 |
| Nättraby GoIF (borta) | 13 jun, 14:00 |
| Träning | 15 jun, 18:00 |
| Träning | 17 jun, 18:00 |
| 20 maj | Kommunderby på Emmaboda IP |
| 10 apr | Matchtider Masse & Mulle 2026 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera