Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Ellenö IK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Ellenö IK.
Ellenö IK
Följ oss för uppdateringar
Ellenö IK - Real Corona 1-1 (1-1)
Efter allt julfirande var det dags för seriefinal mellan Ellenö IK och Real Corona. Förutsättningarna inför matchen var att det lag som vann skulle ta ett rejält kliv mot seriesegern och sätta sig i förarsätet. EIK mönstrade för dagen ett starkt lag, även om flera viktiga kuggar saknades.
Corona började matchen bäst, och det hängde ett mål i luften tidigt för gästerna. Men Ellenö kämpade sig in i matchen, och första halvlek blev helt öppen och jämn. 1-0 gjorde Felipe efter en tilltrasslad situation, där motståndarna från Stenungsund var sist var på bollen.
Ellenö hade för dagen en extremt taggad hejarklack som hördes i hela sporthallen, iklädda matchtröjor. Det gav en extra boost för laget.
Tyvärr blev ledningen inte långvarig. Corona, som gärna använder sin målvakt i anfallsspelet, utnyttjade detta när EIK-försvaret inte var beredda. Gästerna kunde sätta kvitteringen i minut 9. Efter målet löste Ellenö dock försvarsspelet mot jokerspel galant.
1-1 i halvtid, där båda lagen hade lägen att ta ledningen.
Ellenö stod upp bra i början av andra halvlek, men när EIK tidigt drabbades av en skada på Sylejman, tappade man mycket av sit spel och fick försvara sig resten av matchen.
Man of the match blev Erik Saez Hernandez, som stod för flera svettiga och kvalificerade räddningar och höll ställningen 1-1 ända in i slutminuterna. Det som flest kommer att minnas är dock hans två paradräddningar på långstraff i matchens sista minut.
Andra halvlek präglades av mycket känslor och gruff, där domarna visade hög tolerans. Ingen hade protesterat om ett rött kort delats ut till spelare från något av lagen.
Ellenö får vara mycket nöjda med en poäng i seriefinalen. Men å andra sidan blev laget ”rånade” på tre poäng i Stenungsund tidigare under säsongen. Det jämnar ut sig!
Inför seriens avslutning är allt helt öppet. Corona har på pappret en ”svårare” match kvar mot Färgelanda, där vi hoppas att Färgelanda kan ställa till det för Stenungsundslaget efter nyår.
Känslan är dock att serien kan avgöras på målskillnad – vilket är lite tråkigt eftersom förutsättningarna riskerar att variera, med faktorer som motivation och utomhusspel.
Det som talar för Ellenö är att laget inför den sista matchen mot Svarteborg kommer att veta exakt vad som krävs för att säkra seriesegern!
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera