Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Ellenö IK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Ellenö IK.
Ellenö IK
Följ oss för uppdateringar
Ellenö IK - Vikens IF lag 2 1-1 (0-0)
Det var ett revanschsuget EIK som var ute efter 3 pinnar mot Viken lag 2 i hemmapremiären. Till dagens match hade vi en ny tränarkonstellation i form av Henke och Stefan som coachade EIK på ett förtjänstfullt sätt med flera utmaningar under matchens gång.
Efter första kvarten av matchen trodde nog de flesta att det skulle bli en ganska bekväm resa mot ett ungt Viken. Men vi led också av avbräck då Jansson fick kliva av efter känningar redan i matchens inledning. I slutet på halvleken fick Ebbe syna det röda kortet efter att ha använt ett begränsat vokabulär. Ellenö kontrollerade trots det halvleken och borde fått in ett ledningsmål i halvtid. Ett stabilt försvarsspel över hela banan där vi saknade lite skärpa på sista tredjedelen.
I andra halvlek fortsätter vi att föra matchen även om Viken får mer ytor med ett övertag med en gubbe mer på banan. I matchminut 61 kommer den välförtjänta ledningen då matchens lirare ”Mike” skickar in en riktigt rökare utanför straffområdet upp i krysset. Otagbart och ett riktigt fint mål!
Tyvärr får vi inte behålla ledningen speciellt länge då Viken redan 5 minuter senare kvitterat genom lite trassel där Rasmus plockar ner bollen och den studsar olyckligt på vår försvarares fot. Vikenspelaren kan sedan enkelt skicka in bollen i öppen kasse.
Sista kvarten av matchen är det Viken som skapar flest farliga lägen och är nära att få med sig alla poängen till Åmål.
Så när matchen skall summeras är det blandade känslor. En match vi egentligen skall vinna, men som den utvecklar sig lika gärna kan förlora. Vi skall dock ta med oss att vi trots en man mindre är det spelförandelaget och återigen gör en bra insats. Tyvärr syns det inte det i tabellen, men vi kommer igen!
/Moggi
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera