Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Elastico FC A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Elastico FC A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
Match mot FC Europe Juniors. Det finns en sak vi lärt oss nu detta år efter att serien har vänt. De lätta matcherna existerar inte längre.
Förra helgen så såg det inte spelmässigt ut bra men vi lyckas lösa det 2 gånger om, mot Hallstahammar SK FK och även mot FC Västerås.
Igår kom FC Europe Juniors med exakt samma lag som de hade i en Div 1 match. Spelmässigt gör vi det bra i vissa stunder, i andra stunder är vi väldigt vilsna och vem kan klandra oss? Vi har gått ner på 0-1 träningar i veckan och hade 3 debutanter med oss vilket skapar lite oro i magen på majoriteten. Det ska nämnas att samtliga debutanter gjorde ett bra jobb och att det är bra förstärkningar. MEN, det är inte lätt att komma in i ett lag mitt i säsongen där man inte ens fått träna ihop sig med resten av laget.
Hur som helst så tar vi 3P och det är allt som räknas just nu. Vi skapar tillräckligt med lägen framåt för att dubbla vår målskörd men vi misslyckas. Det märks på samtliga att det är mycket att spela om nu då vi ser en helt annan gnista i vissa spelare som tar jobbet på allvar. Dock syns nervositeten också och det är något vi måste jobba bort.
Nu väntar cup i Norrtälje kommun kommande helg, Rimbo futsal cup. Och sen återstår 3 finaler i serien och förhoppningsvis så lever vår säsong ett tag efter det med kvalspel på schemat. Det är nu det roliga börjar.
FORZA ELASTICO!
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera