Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Edsbyns IF HF F16 Född 08/09
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Edsbyns IF HF F16 Född 08/09.
F16 Född 08/09
Följ oss för uppdateringar
Våra fantastiska brudar tar hem hela F14-klassen i Vintrosa beachhandboll cup med 17 duktiga lag. Så grymt!!!
Efter vinst med 2-0 mot Kumla & Mariefred möter vi Eskilstuna i gruppfinalen, som slutar 1-2 efter shoot-out. I kvartsfinalen spelar vi mot Alfta i en jämn match som även den avgörs på shoot-out. Vi vinner den med 1 mål och möter ett Guif-lag i semin, som vi vinner med 2-0.
Finalen mot Vintrosa avgörs på shoot-out efter att lagen vunnit ett varsitt set (halvlek), där vi till slut står som segrare!!
Vi blev erbjudna en friplats i F16-turneringen som spelades under söndagen och tackade såklart ja till den! Efter gårdagens segerrus var vi taggade för en ny cupdag i Vintrosa å lyckades som enda lag vinna ett set och knipa 1 poäng av Sveriges bästa F16-lag Göteborg bhc (som hade -06:or med varav en i U17-landslaget). Stabil vinst med 2-0 mot Strängnäs och knapp förlust mot Vintrosa i övriga gruppspelsmatcher.
Vinst mot ett annat lag från Strängnäs i kvart samt mot Alfta i semi, där båda matcherna avgjordes efter shoot-out. Final i B-slutspelet mot Västervik, som hade lite mer energi i spelet och till slut knep segern.
Sammanfattningsvis är vi grymt nöjda med ett guld i F14-turneringen och ett B-silver i F16-klassen!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera