Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Edet FK Senior Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Edet FK Senior Herr.
Senior Herr
Följ oss för uppdateringar
Edet FK förlorade mot Wargöns IK
– Vi kommer inte upp i den nivå vi vill i dag, Wargön var det bättre laget, tyckte Edets tränare Tobias Gustafsson, efter matchen.
Wargöns tränare Roland Olin kommenterade matchen:
– Typisk premiärmatch med mycket kamp och lite skönspel. Vi var dock det bättre i sista tredjedelen och den kvaliteten avgjorde till vår fördel. Bra laginsats av oss.
Wargön fick en bra start på matchen. Gabriel Thulin slog till, redan i 13:e minuten. Direkt efter pausen nätade Ola Rebelius och ökade lagets ledning.
I 52:a minuten nätade Niklas Andersson, och ökade ledningen för Wargön.
Edet reducerade till 1-3 bara fem minuter senare genom David Råstedt. Men mer än så orkade Edet inte med.
1-4-målet kom i 90:e minuten, när Ola Rebelius ännu en gång gjorde mål för Wargön. 1-4-målet blev matchens sista.
Det blev delad pott, 2-2, senast lagen möttes på Ekaråsen.
Edet möter Trollhättan IF i nästa match borta fredag 22 april 19.00.
| Emtunga/Tråvad/Larv (borta) | 7 aug, 19:00 |
| Göta BK (hemma) | 16 aug, 13:00 |
| Halvorstorps IS U (hemma) | 17 aug, 18:45 |
| Ardala GoIF (hemma) | 23 aug, 13:00 |
| Åsaka SK U (borta) | 24 aug, 18:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera