Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Enköping United FK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Enköping United FK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
United fortsätter att förstärka truppen inför kommande säsong och nu har ytterligare en spelare skrivit på för klubben. Olle Sevim Torsmark kommer närmast från Härnevi BK där han spelade förra säsongen. 22-åringen började sin karriär i Enköpings IS och spelade där fram till tonåren då han skrev på för ESK. Efter det bar det av till Fanna BKs andralag för att sedan testa vingarna i Härnevi BK. Nu har han skrivit på för oss och han säger så här om beslutet:
Det var egentligen inga konstigheter. Det är en skön grupp med väldigt duktiga fotbollsspelare. Jag tror att den här säsongen kan bli väldigt rolig, därav kändes United som rätt val för mig.
Vad är ditt mål för säsongen?
Mitt mål är att vinna så många matcher som möjligt.
Vad har du fått för intryck av laget?
Jag har hittills bara fått positiva intryck både på plan och utanför. Klubben känns som en seriös förening, både spelare och ledare har bra ambitioner.
Fem Snabba:
Favoritlag?
Hammarby IF
Favoritmat?
Tacos
Favoritspelare?
Mats Solheim
Favoritfilm?
Finns många bra filmer
Favoritfotbollsminne?
Pa Dibbas lobb i den 92:a matchminuten mot DIF 2018.
Stort tack för intervjun och välkommen till United!
| Träning | 19 maj, 18:30 |
| Harbo IF (borta) | 24 maj, 14:00 |
| Träning | 26 maj, 18:30 |
| Films SK (borta) | 31 maj, 15:00 |
| Träning | 2 jun, 18:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera