Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Essinge IK P-95
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Essinge IK P-95.
P-95
Följ oss för uppdateringar
Nytt år nya tag!
Hoppas alla haft ett skönt lov för nu drar vi igång snart.
På tisdag uteträning på Stadshagen samling kl 20.15.
Sammanfattning från avslutningen 20/12-11
Säsongen som varit
Essinge p95, vi, hade en tung försäsong med få i truppen. Trots det och att vi var 10 man till den första matchen vände vi ett underläge till vinst. En bedrift som satte standarden för säsongen. Vi slutade 2:a i serien efter Rågsved som kom enda till semi-final i slutspelet. Det är något vi ska vara nöjda med och det uttryckte ledningen. Men det kanske inte är vad vi ska vara mest stolta över utan att vi haft roligt och en mycket god stämning på träningar och matcher.
Under slutet på säsongen har flera gamla och nya spelare sökt sig till oss vilket är ett tecken på att vi har roligt men som också ger oss andra förutsättningar inför kommande säsong.
Säsongen som kommer
Essingespelarna delades in i grupper om 4 och diskuterade:
1. Vilka mål har vi för säsongen?
2. Vilka ska kallas till matcher?
3. Hur många träningar ska vi ha per vecka?
Vi satte målet att, förutom att ha kul, vinna serien.
Utifrån målet så kom vi fram till att tränaren får göra en avvägning utifrån närvaro och prestation på tidigare träningar och matcher.
Vi kom gemensamt fram till att ha 2 träningar i veckan, 3 om intresset finns.
I och med att vi satte ett högt mål förväntas av spelarna att göra sitt bästa vad gäller uppladdning. Sömn och kost, vara utvilad och inte hungrig.
Korpen
Vi satte målet att vinna serien och bestämde att 9 st skulle kallas utifrån i första hand närvaro på träningar.
Cup i sommar
Alla spelare och ledare var ense om att en cup i sommar var en god idé.
En cup som inte är för stor men inte för liten heller och ett måste med tjejlag.
Ledningen ska ta fram förslag till föräldramötet. Har ni några idéer så maila gärna tränaren dem.
Inviduella samtal
Tidigare år har vi alltid haft inviduella samtal och det kan man även denna säsong men nu gäller att varje spelare själv avgör det och i så fall tar kontakt med tränaren.
Välkomna tillbaka Elias, Fred, Oliver och Kenan! Välkomna Kaspar, Gleb, Baltzar och William (Hemberg)!
Vi tackar Vilhelm, som tar en paus, för tiden i Essinge och hoppas att pausen inte är alltför lång.
Hälsningar
Anna, Dan och Philip
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera