Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Enköpings SK BK Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Enköpings SK BK Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Seger och återtagen serieledning!
Det var perfekta förutsättningar på för bandy på Studan:) nästan vindstilla och isen var spegelbank.
Matchen börjar ungeför som det brukar mot Danmark, de vårdar bollen, rullar runt i backlinjen men det händer inte så mycket. Efter ~10 minuter är det vi som tar ledningen, ett drömmål av Ecke som lobbar in 1-0 från nästan 20 meter! inte långt därefter gör Purkner 2-0 på frislag. Nu är det vi som har komandot i matchen, Dif får knappt låna bollen.
Efter dryga 30 minuter gör Gurra 3-0, strax efter lyckas dock Dif reducera och tar dessutom timeout.
Endast några minuter efter timeouten gör vi det mycket viktiga 4-1 målet, ett vobblande skott som Dif målvakten med nöd och näppe lyckas styra ut till hörna, på hörnan gör Purkner sitt andra för kvällen.
Vi går till halvtidsvila i ledning 4-1.
Danmark sätter högsta fart redan från början, när vi dessutom drabbas av en tidig utvisning har vi svårt att få igång spelet igen. Dif lyckas dock inte skapa några riktiga farligheter förutom några skott utfrån och där är Mackan säker :)
Efter knappa 20 minuter drar vi på oss ytterligare en utvisning, denna gång tar Dif spelarna chansen och gör 4-2. En kort stund senare för Dif straff! men Mackan är kall och räddar tillsynes ganska enkelt. 4-3 målet kommer dock lite senare men eftersom Danmark drabbas av 3 raka utvisningar under sista kavarten kommer forceringen av sig och vi inkasserar 2 nya poäng!
Bäst i Enköping var Mackan som b.la "limmade" en straff och höll tätt när det som bäst behövdes.
Målskyttar:
Jonas Purkner 2
Gustav Lindevall, Anders Eriksson 1
Utvisningar:
Dan Kåberg 20min
Gustav Lindevall 10min
Jonas Purkner 10min
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera