Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Emmaboda IS F-03
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Emmaboda IS F-03.
F-03
Följ oss för uppdateringar
Som enda småländska lag åkte vi till Hesslecupen i Hässleholm idag för att äga ut Skåne. Tidig avresa kl 06.00 visade sig vara lite väl tidigt och vi sov oss igenom första matchen. Men sen vaknade vi till och tog oss till kvartsfinal som grupptvåa efter 4 inspelade poäng. Kvarten avverkades med 2-0 vinst mot Nike. Semifinal mot Vinslöv avslutades med 2-1 vinst efter Golden Goal.
I finalen väntade värdlaget Hessleholm lag 1. Deras andralag hade vi spelat oavgjort mot i gruppen så vi förväntade oss en tuff match. Otroligt olycklig inledning med 2 mål mot oss direkt men vi är med i matchen och skapar chanser utan att få in målet. I vår forcering avgör sedan Hessleholm med ett 3-0 mål i slutet.
Tyvärr lyckades vi knte fullt ut erövra Skåne men inte långt borta ! Återigen fantastisk insats av fantastiska tjejerna i EIS F03. Stort tack också för stödet från läktaren från alla tillresta emmabodafamiljer.
Åter i Emmaboda efter 12 timmar kan vi summera inomhussäsongen. Vi har medverkat i tre inomhusturneringar med facit GULD, GULD, SILVER.
Nu kör vi igång utomhussäsongen redan på måndag - härligt med försäsongsträning.
Tack tjejer för en kul lördag !
Ledarna
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera