Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Essinge IK F-04
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Essinge IK F-04.
F-04
Följ oss för uppdateringar
Härlig dag i ett regnigt Ösmo
Full trupp, 16 st tjejer och nästan lika många föräldrar tog sig ut till Ösmo på lördagseftermiddagen. Regnet gjorde entré, tur att kafféläktaren var under tak samt att det var hyffsat varmt.
I alla fall, vi hade mött Ösmo tidigare hemma på Essinge IP, det var ett roligt och trevligt lag att möta. Den gången vann vi med 5-0. Vi visste att det var hungriga på revanch och att vi verkligen inte fick ta ut segern i förskott.
Matchen började avvaktande, mycket spel på mittplanen, EIK fick inte till det. Ösmo pressade på, kändes som om de vill sätta oss i respekt. Men så efter en stund så fick vi chansen, och tog den... 0-1 EIK!
Sedan fortsatte vi försöka spela vårt spel och framför allt hålla ihop lagdelarna. Stax där efter 0-2 och sedan 0-3 innan halvtidsvilan.
Lite reflektion i pausen och pepp, ut och spela fotboll!
Matchen fortsatte, nu spelade vi stundvis mycket fin passningsfotboll och resultatet kom strax där efter 0-4 och sedan 0-5.
Ödmo var trotts det hungriga på att få göra mål, men vi hade vår Estrid som storspelade och vår grymma backlinje som gjorde alla försök från Ösmo verkningslösa.
Något som jag imponeras av är den inställning och glädje tjejerna visar, trotts regn och rusk så kom vi till Ösmo för att ha kul, och det hade vi, faktiskt jätte kul. Roligt är att vi hade fem olika målgörare, vilket visar den imponerande bredden vi har i laget.
Särskilt tack till alla föräldrar som trotsade regn och rusk och hjälpte till med skjuts och support. 1000-tack.
Grymt bra jobbat tjejer
/Fyra ödmjuka glada och imponerade tränare
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera