Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Essinge IK F-04
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Essinge IK F-04.
F-04
Följ oss för uppdateringar
Magiskt!
Ni som inte var där missade en magisk tillställning som EIK F-04 bjöd på.
Att vi var 12 spelare hade ingen betydelse, EIK var där som ett komplett lag. Anledningarna till att vi var så otroligt bra var att alla presterade över sina egna förväntningar. Att skriva förmåga är fel, vi tränare har sett vad varje spelare kan prestera under träning och även i matcher. Det som gjorde matchen magiskt var att alla presterade sitt bästa indivuduellt men tillsammans med sina lagkamrater även som ett komplett lag, det är magiskt, EIK F-04 var i flow.
Till och med våra skadade och sjuka spelare var där för att stötta vid sida om planen. Heja och ta hand om spelare som gjort sig illa, levererade omvårdnad tröst och pepp. Det är lagkänsla!
Vi pressade KB och den övervägande tiden så spelades matchen enbart på KB:s planhalva.
Vi hade en solid och uppoffrande backlinje och lika så mittfältet och allt genomfördes med kreativitet och trygghet. Vi höll boll och passade, letade öppningar och levererade sköna passningar. Att vi ville ha/äga bollen var den absoluta nyckel.
Vi litade på varandras förmågor, med en avbytare så fick alla spela på olika och annorlunda platser, och alla levererade, vi tränare fick se nya färdigheter som vi inte har skådat tidigare, faktiskt överväldiga över bredden vi har i laget och så mycket talang som finns med oss, de är på riktigt fotbollspelare NU. Vi spelar 11- mot 11 och vi har ett komplett lag med världens bästa tjejer.
Utöver backar, mittfältare så hade vi otroligt många skott på mål, och vi ledde med 1-0 redan efter första fem minutrarna, allt serverat med kreativitet och beslutsamhet av anfallarna. KB var nog överrumplade över var starka offensiv och vår inställning.
Trotts att vi hade press så gick KB igenom och deras ända anfall kröntes med ett mål... rättvist, nej. Vi var alla ställda, särskilt vår lysande målvakt Estrid som gjorde en heroiskt insats genom hela matchen.
Vi spelade vårt spel, vilket innebar att vi vann de flesta bollduellerna och spelet i mittfältet. Vi spelade på topp och många av spelarna bytte inte en enda gång på hela matchen, endast skadade bytte. Det var den enda orsaken till att vi inte fixade oavgjort. KB hade ett lag med fem avbytare och trotts vår fantastiska kondition så hittade bollen in bakom vår målvakt igen.
Slutresultatet 2-1 till KB är ändå en seger för oss, vi spelade som ett komplett lag vilket är ett fantastiskt styrkebesked inför S:t Eriks cupen som startar om två veckor.
Slutligen, vi tackade KB och båda lagen var rörande överens om att det serverades fotbollsglädje på Stadshagen morgonen den 24 mars 2018. Samt att vi gärna möter varandra framöver.
Grymt bra jobbat!! F-04 ni är bäst, vilket ni visade varandra.
Bilden visar två stolta tränare och Johanna som ska byta och Ellen F som hejar.
Kommentera
Endast sidans medlemmar kan kommentera