Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Essinge IK F-04
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Essinge IK F-04.
F-04
Följ oss för uppdateringar
Sista matchen för den här säsongen
Norrtulls IP, morgon och höstens kyla gör sig påmind. Tur att solen är uppe och värmer. Vilken fin plan mitt i stan, en riktig 7-mannaplan med konstgräs, här ska det spelas fotboll.
Gemensam uppvärmning där vi fokuserade på fotleder, stora muskelgrupperna och ljumskarna. Sedan ”apan-i-mitten” övning för att få igång passningsspelet.
Därefter val av positioner och ett gemensamt taktikprat. Vi tränare vill att vi skulle fortsätta vårt fina passningsspel, försvar-understöd och ett rörligt mittfällt, med snabba uppspel av målvakt.
Vi fick se ett EIK som var offensiva, attackerade på bredd och kom till avslut. Motståndet var hårt, några av spelarna var ”stora” och använde hela sin kropp och armar i försvar… vilket några av våra tjejer fick olustigt känna på. Men trotts deras tuffare spel så spelade vi spelade bättre och det gav snabbt resultat. Redan efter fem minuter så kom första målet, vilken lättnad. Nerverna släpptes och vi började hitta ytor och spel.
Mittfältet hade det tungt, troligtvis var det deras bästa spelare vårt mittfällt fick möta, med de kämpade på och gjorde sitt jobb exemplariskt trotts de hårda motståndet. Backarna gjorde ett föredömligt jobb, använde press-understöd och stod för trygghenen i laget. Vår två målvakter, som vanligt, utomordentligt trygga och lugna, levererade långa utsparkar och sköna räddningar, helt i linje med vår taktik. Vi gick in i pausvilan med 3 mål mot 0.
Vi bibehöll taktiken till andra, med det ända medskicket att mittfältet skulle gå på hårdare och vara först på bollen ännu mer. Andra halvlek lyfte vi upp spelet ännu mer och det resulterade snabbt till 4-0 och sedan föll femte och sjätte målet in. Vi behöll nollan även i den här matchen. Tre matcher utan ett ända insläppt mål och 19 gjorda mål. Vilket lag, vilken laganda, vilken utveckling …….Vilket härligt slut på en skönt säsong.
Grattis tjejer! Det gjorde Ni bra!
/ Niklas och Robert två stolta tränare
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera