Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Eds FF U-16
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Eds FF U-16.
U-16
Följ oss för uppdateringar
Det blev en tidig men ändå skön lördagsmorgon för killarna igår!
Vi startade cupen mot Färgelanda och efter trevande inledning kom spelet ändå igång och vi kunde vinna ganska enklet med 4-0. I andra matchen visste vi att det skulle bli tufft för Brålanda stod på andra sidan men killarna startar i ett ursinnigt tempo och går lätt upp till 3-0. Sedan börjar vi spela lite nonchalant och Brålanda gör både 1 och 2 mål men vi lyckas hålla undan och vinnre matchen. Sista matchen gick mot Kvik Halden och den blev lite onödigt spännande men vi vinner trots detta med 3-1.
I semifinalen ställs vi mot våra yngre förmågor som startar i ett strålande tempo och tar ledningen i matchen men vi gör sedan två snabba mål för att sedan slarva och låta 02:erna kvitera till 2-2. När vi sen tar oss samman släpper vi aldrig in dom i matchen igen och resultatet hamnar på en klar seger, 10-2.
I finalen ställs vi återigen mot Brålanda som lyckats vinna sin semi på straffar. I denna match gör vi det mesta rätt med bra rörelse och bra passningsspel så Brålanda aldrig får en chans att komma in i matchen. Segerresultatet hamnar på 3-1 och segern är ett faktum.
Härligt jobb av alla 12 killar som var med och spelade i denna turnering.
Bra jobbat killar!
//Tränarna
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera