Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Eda IF A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Eda IF A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
Eda IF-Stångenäs AIS 0-4 (0-1)
Stångenäs var det minst dåliga laget i lördagens bottenmöte. Vi fick inte spelet att fungera. Lite dumt med tanke på att motståndet inte imponerade särskild. Vi borde ha gripit chansen. När det är sagt så är nog det bara ett nytt konstaterande på varför vi kommer att spela i div. 2 nästa år.
Den första halvleken var jämn, men det var inget finlir. Några halvchanser åt båda hållen, men Stångenäs radade upp flera hörnor utan att det blev särskild farligt. Stångenäs var nära en ledning en gång det var lite kaotiska tillstånder i vårat straffområde, men vi ränsade undan bollen innan den passerade linjen. Ledningsmålet kom ändå innan det var dags för vila, nämare bestämd i den 37de minuten. En Stångenässpelare fick stå ostörd och skjuta från 17-18 meter. Bollen gick över Annicka mitt i målet.
Det kändes ändå inte hopplöst att vända det hela i andra halvlek. Vi försökte i alla fall, men oflyt och oduktighet framför motståndarens mål visade sig faktisk att avgöra matchen. Lina A hade en jättechans att göra 1-1 då hon snodde bollen från backlinjen och kom ensam med målvakten, men ett dåligt touch gjorde att bollen rullade in till målvakt. Linnea B var millimetrar från att styra in en frispark minuter senare. I stället satte Stångenäs i gång en övergång. Vi hängde inte med hem och 0-2 var ett faktum i den 57de minuten. Det samma hände 7 minuter senare. Mari M kom runt på kanten och slog ett bra inlägg på bakre. Linnea B sköt i stolpen, Stångenäs vände spelet och kontrade in 0-3. Det kändes orättvist, men i detta sälskapet blir man straffad för felen man gör och om man inte är diciplinerad nog hemåt. Då gick luften definitivt ur Eda-ballongen och Stångenäs kontrollerade resten av matchen. Dom satte även in 0-4 i den 81a minuten.
Efter ännu ett tråkigt resultat blickar vi nu framåt mot Mariestad nästa helg. Vi ska försöka att mobilisera gänget för att ta poäng.
Ingen i Eda spelade upp mot vad vi kan, men Lina A gjorde en bra figur, specielt i den första halvleken och Linnea B jobbade bra hela matchen.
Laget: Annica - Nathalie,Emelie,Marie Å,Jenny - Linnea B,Kristin,Annelene - Lina A,Lina O,Mari M
På bänk: Thea,Linnea S,Caroline B,Elin C
Målen:
0-1: 37 m.
0-2: 57 m.
0-3: 64 m.
0-4: 81 m.
Annelene K :)
| QBIK (hemma) | 16 maj, 14:00 |
| Sköllersta IF (borta) | 24 maj, 16:00 |
| Lysviks IF (hemma) | 30 maj, 14:00 |
| Rävåsens IK Karlskoga (borta) | 8 jun, 19:00 |
| Västerås BK 30 (hemma) | 13 jun, 14:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera