Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Eda IF A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Eda IF A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
Eda/Köla/Koppom-Eidskog 6-5 (3-2)
Det blev inte mycket finspel i årets första möte med 11-manna plan. Det kändes redan på uppvärmningen at vi inte va koncentrerade eller fokuserade nog.
Dom första 20 minuterna av matchen va vi nog bara fysiskt närvarande på planen. Det va många snedsparkar och oprecisa pasninger och vi blev hårt straffade av ett effektivt Eidskog-lag. Dom tog ledningen på en hörna ganska tidigt, men vi svarade på samma sätt bara kort tid efter då Lina styrade in en hörna. Vi gick sen upp till 2-1 ledning då Susanne fick bollen i djupled och rullade in den. Eidskog kom tillbaka och lyckades på sin andra chans att göra sitt andra mål. Det kändes väldigt irriterande och onödigt att släppa dom in i matchen igen. Vi jobbade på och fick vårt tredje mål innan vilan. Undertecknade lobbade över målvakten.
Vi kom överens om att den andra halvleken skulle utföras på ett mycket annorlunda sätt, men vi fick den värsta starten vi kunde få. Eidskog gjorde två snabba mål i början. Ett långskott och en frispelning vände matchen till fördel Eidskog. Nu stod det plötsligt 4-3 till dom. Vi skakade av oss det värsta från första halvlek och fick igång ett bättre spel utöver i den andra. Vi skapade många chanser och vi borde haft flera mål i slutprotokollet. Vi kom i alla fall tillbaka och efter ett äkta hat-trick från Lina va vi där vi skulle vara. I slutminuterna lyckades Eidskog igen att göra mål. Denna gången på en frispark. Jag måste säga att dom va oerhört effektiva i denna matchen. Det slutade 6-5 till oss och vi har nog alla lite blandade känslor för matchen. Vi får ta med oss stora delar av andra halvlek och några fina kombinationer vidare till nästa match, men då måste visa bättre "go" och inställning.
Målen:
1-1:Lina O (Annelene)
2-1:Susanne (Linnea B)
3-2:Annelene (Sussanne)
4-4:Lina O (Annelene)
5-4:Lina O (Annelene)
6-4:Lina O (Annelene)
Laget: Josefine A - Emma, Therese W, Josefine F, Ellen B - Jill, Annelene, Linnea B, Marie P, Lina O, Susanne
På bänk: Thea, Emelie W
Annelene K :)
| Sköllersta IF (borta) | 24 maj, 16:00 |
| Lysviks IF (hemma) | 30 maj, 14:00 |
| Rävåsens IK Karlskoga (borta) | 8 jun, 19:00 |
| Västerås BK 30 (hemma) | 13 jun, 14:00 |
| Rynninge IK (borta) | 21 jun, 14:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera