Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Eda IF A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Eda IF A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
Norrstrand-Eda 0-11 (0-4)
Det blev ett riktigt målkalas då vi gästade Norrstrand onsdag kväll. Vi gav oss inte förrän det stod 11 i målprotokollet. 0-1 kom redan efter en minut. Mari spelade genom till Lina som satte in sitt första för kvällen. Inte länge efter var Mari ute på kanten igen och la in till Linnea B som stod på straffpunkten och styrade in bollen. 0-2. Vi fortsatte att rulla på och hade ganska bra kontroll på matchen. Norrstrand kom aldrig längre än till straffområdet kändes det som, med undantag av ett par distansskott. 0-3 kom efter pass från Therese W till Nathalie som elegant chippade bollen över målvakten. Några minuter senare fick vi en hörna där Lina slog en kort boll till Annelene som lyftade bollen över alla och i bortre gaveln. 0-4. Vi skapar flera feta chanser förutom målen i första halvlek, men 0-4 står sig till vilan.
I den andra halvleken rullade vi på riktigt bra och vi hade full kontroll. Dom hade några försök på genomspelningar, men dom rullade som oftast in till Josefine A som var vaken i straffområdet. 0-5 och 0-6 var båda assisterade av Josefine A som slog ett par långa utspark över backlinjen. Först var det Lina som sprang ifrån och chippade snyggt in sitt andra för kvällen. Sen var det Nathalie som löp genom och rundade målvakten och hon satte också sitt andra för kvällen. Så var det dags för tre hörnmål i rad. Först slog Annelene in till Emelie W som nickade in 0-7. Sen kom det ännu en kortvariant från Lina till Annelene som gjorde en repris från första halvlek, men denna gången gick bollen via stolpen och in. 0-8. Nathalie satte in 0-9 med huvudet efter en inåtskruvad hörna från Annelene. 0-10 kom efter en djupledsboll från Linnea J till Josefine T som sprang ifrån alla och satte bollen enkelt förbi målvakten. Josefine T gjorde också det sista målet då hon fick ett pass in i banan från Mari, och från 16 meter placerade hon bollen kyligt i målvaktens högra hörn.
Jag tycker att vi gjorde en solid match. Även om vi leder klart efter första halvlek, så står vi upp och spelar mycket bra fotboll i den andra. Vi ville fortsätta att skapa framåt och slappnade inte av. Jag vill också ge beröm till Norrstrand som fortsatte att kämpa och höll humöret uppe. I vårat lag blir det ekstra plus till Nathalie som gjorde tre snygga mål och skapade ännu mer. Josefine A i målet var vaken och fokuserad hela matchen och plockade allt i straffområdet. Annelene gjorde också sina saker bra, särskild framåt (sitat Morten). Hela laget gjorde en bra insats och vi hade egentligen full kontroll bakåt hela matchen.
Nu blir det att tagga inför lördagen, för då ska vi ta revansch på Kila/Sifhälla!
Laget: Josefine A - Therese W,Emelie W,Elsa,Josefine F - Linnea B,Kristin,Annelene - Nathalie,Lina O,Mari
På bänk: Cornelia,Josefine T,Linnea J,Elin Ö,Julia (alla fick spela)
Annelene K
| Sköllersta IF (borta) | 24 maj, 16:00 |
| Lysviks IF (hemma) | 30 maj, 14:00 |
| Rävåsens IK Karlskoga (borta) | 8 jun, 19:00 |
| Västerås BK 30 (hemma) | 13 jun, 14:00 |
| Rynninge IK (borta) | 21 jun, 14:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera