Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Eda IF A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Eda IF A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
Det blev en kontrollerad seger för oss på grusplanen i Arvika mot just Arvika tisdag kväll. Vi va med från start och skapade det som skapades i den första halvleken. Det va inte alltid lika fint spel, men vi hittade varann med bra kombinationer en del gånger. Mari va i ett riktigt bra humör idag och hon stod för båda 1 och 2-0 efter fina framspelningar av Nathalie och Lina. I slutet av halvleken spelade hon själv fram Lina som kyligt satte nr 3. Vi hade 4-5 bra lägen förutom målen, men man får vel va nöjd med 3 strutar innan vilan.
Den andra halvleken va nog inte lika välspelad från våran sida. Vi släppte Arvika lite mer inn i matchen och dom skapade ett par chanser utan att det resulterade i mål. Det visade sig att Mari inte va färdig för kvällen. Efter pass från Josefine T, satte hon säkert in 4-0. Arvika kvitterade några minuter senare efter en hörna som vi inte lyckades i att klarera. Efter lite Hawaifotboll i straffområdet hamnar bollen hos en A-spelare som lugnt kann placera bollen i mål. Vi va lite oprecisa i pasningsspelet till tider, men vi jobbade bra och skapade några lägen också i andra halvlek. Lina fick avsluta målgörandet med att sätta 5-1 efter ett snyggt skott utifrån. Allt i allt hade vi full kontroll på matchen och vi är ganska nöjda. Mari gorde det lilla ekstra idag. Hon jobbade mycket bra, både framåt och bakåt, och hon va alltid spelbar och bra med bollen. 3 mål och 1 assist är en bra facit.
Laget: Josefine A - Therese W,Emelie W,Elsa,Elin Ö - Kristin,Cornelia,Annelene - Nathalie,Lina,Mari
På bänk: Linnea J(spelade 2.halvlek), Frida A(spelade 2.h), Josefine F(spelade 2.h), Emely G(spelade 2.h), Erika(spelade nästan hela 2.h), Malin(spelade 2.h), Josefine T(spelade 2.h)
Annelene K
| Träning | 27 maj, 18:30 |
| Lysviks IF (hemma) | 30 maj, 14:00 |
| Rävåsens IK Karlskoga (borta) | 8 jun, 19:00 |
| Västerås BK 30 (hemma) | 13 jun, 14:00 |
| Rynninge IK (borta) | 21 jun, 14:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera