Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Donsö IS/Södra Skärgårdens IK Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Donsö IS/Södra Skärgårdens IK Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Inför dagens match vs Pusher/Masthugget blev det riktigt manfall. I veckan som gått försvann nästan ett helt lag av bara farten och till detta kan vi lägga några sena återbud. Hur skall vi kunna pussla ihop detta nu? Det var många trevande försök att övertala några föredettingar, men ingen nappade direkt. Vårt P-16 lag hade sen fredagsmatch med en snöplig förlust, men vi fick övertalat flera av dessa att även ställa upp för A-laget idag. Till slut hade vi fullt lag och t.om 5 st avbytare. Riktigt bra trots att vi var nere i djup brygga fredag middag.
Nu till matchen och vi gör en fantastisk 1:a halvlek med mycket finess och klurighet, faktiskt en av våra bättre halvlekar sett hittills i år. Det är bara den riktiga spetsen som saknas, våra forwards blir för statiska och rörelse utan boll saknas helt. Till denna matchen skall sägas att vi hade ett väldigt offensivt lag på papperet, men i verkligheten blev det något helt annat. Med lite flyt borde vi satt några baljor, men det uteblev tyvärr idag, vilket tillhör ovanligheterna i DIS. Vi brukar inte gå mållösa från plan. Vår mest kreativa spelare för dagen var Albin Fhager, allt gick hans väg på mittfältet, men det behövs fler spelare, som är lika framåt om vi skall gå ända in i mål. Samtliga unga spelare gör en klart godkänd match med extra beröm till Pelle Widman, som får spela mittback från start utan några tveksamheter. I andra halvlek kommer Pushers ut som ett nytt lag och tar över matchen där chans efter chans radas upp och efter en viss tveksamhet i vårt försvarsspel lyckas dom peta in en boll bakom utmärkte Arthur Lorensson i mål. Några olyckliga minuter för oss innebär en lite snöplig förlust idag med 0-1. Sett till spel och chanser för båda lagen totalt så hade oavgjort varit belöning nog.
Res: 0-1 (0-0)
Laget idag:
Arthur L
Simon B - Pelle W - Magnus F - Henry M
Simson K - Albin F
Albert H - Simon G - Lot F
Isak S
avb: Joel K, Melvin H, Arvid F, Edvin F, Mathias D
Nu får vi läka ut denna onödiga förlust och ladda om till nästa veckas match, som är borta mot Stenkullen GoiF på naturgräs.
Tack för visat intresse och på återseende....
| Träning | 12 maj, 18:00 |
| Träning | 14 maj, 18:00 |
| Utbynäs SK (hemma) | 16 maj, 15:00 |
| Hjuviks AIK (hemma) | 17 maj, 13:15 |
| Träning | 19 maj, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera