Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Donsö IS/Södra Skärgårdens IK Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Donsö IS/Södra Skärgårdens IK Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Kvällens sena match mot FC Linné slutade med förlust 0-2. Ändå ett bra resultat med tanke på att vi återigen saknar många bärande spelare. Återigen fick tränarparet Daniel/Mikael sätta ihop en ny startelva, med nestorn Mikael (42 år) i försvarslinjen och jämnåriga Christian S i mål. Ingen skugga skall falla över dessa 2 gentlemännen eller alla andra som kämpade på. Vi gav oss inte men hade ingen udd i anfallsspelet, även om vi försökte så kom vi aldrig till några bra lägen. Måste också berömma Anton H, som dominerar oavsett position och Nils M som kantlöpare idag, vilket match han gör!!!! Nu måste vi ta oss i nackskinnet och börja spela likadant i matcherna som vi gör på våra träningar. Sedan måste var och en rannsaka sig själva och ställa frågan: Vad vill jag med min fotboll i Donsö I.S??? Bara vara med och träna när det passar mig själv eller bidraga till framgångar tillsammans med mina kamrater, dvs både träna och deltaga i de matcher som vi har (alla får ju ett schema, så att man kan planera andra aktiviteter efter detta). Det är inte bara spelarna som lider av detta syndrom när det inte går bra, utan även ledare i klubben, supportrar och alla andra som följer oss via resultat eller är närvarande på våra matcher. Nu har vi 5 matcher kvar i serien, 3 borta och 2 hemma. Om alla försöker att bidra maximalt på dessa så är vi övertygade om att vi vänder den negativa trenden.
Att skriva något mer om själva matchen är inte lönt, då FC Linné gör en OK match, men har återigen lite hjälp av domarteamet, som totalt missar en solklar offside (flera meter) innan spiken i kistan (2-0). Så här är det tyvärr i motgång, då är det stolpe ut hela tiden. Typisk 0-0 match egentligen.
Laget:
Christian S (42 år)
Erik S, Olof L, Mikael S (42 år), Emil J
Nils M, Ludvig M, Anton H (35 år), Aron B
Erik K, Marcus J
Avb: Bertil K, Alfons J
Det är bara att jämföra laguppställningarna från varje match, så kan man se hur många spelare som vi måste byta varje gång. Denna gång var det jobb, semester och avstängningar som ställde till det.
Nu tränar vi bara på onsdag nästa vecka pga DSM. Omkl i klubbstugan för vidare färd mot Amneviksvallen. Nästa match är på fredag mot Fässbergs IF på Åbyvallen.
| Pushers BK (borta) | 6 jun, 15:00 |
| Träning | 9 jun, 18:00 |
| SK Argo (borta) | 10 jun, 19:45 |
| Träning | 11 jun, 18:00 |
| Träning | 16 jun, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera