Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Dalby GIF Herrjuniorer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Dalby GIF Herrjuniorer.
Herrjuniorer
Följ oss för uppdateringar
En dålig dag på jobbet för Dalby GIF herrjuniorer 😕
Vi har bara spelat 1 match under den senaste månaden pga. 2 inställda matcher, och därtill att vi redan vet att vi blir tvåa i serien med två matcher kvar att spela, var det tydligt att vi inte fick upp tempot i matchen.
Menar inte på något sätt ta något ifrån Sjöbo IF, som spelade extremt bra. De imponerade mycket när de hade bollen, hur de höll den inom laget och spelade runt den snabbt till farliga situationer, och fick ofta Dalbyspelarna ur position över hela planen.
Som tränare har jag alltid varit ärlig i min feedback och idag fick vi verkligen en riktig väckarklocka!
Efter 15 vinster på de senaste 17 seriematcherna måste du förlora en match, eller spela dåligt, för att se att det är ett ynnest att vinna en fotbollsmatch inte en rättighet!⚽
För att vinna en match krävs att man har stor energi, aggresivitet, visar kämpaglöd och vilja – allt det saknade vi idag. Om det hade varit en boxningsmatch skulle jag sagt "We didn’t even lay a punch on them"
Detta syntes tydligt vid två av Sjöbos mål, för trots att vi hade tillräckligt med försvarare för att klara av en farlig situation var vi helt för passiva och gav Sjöbospelaren alldeles för gott om tid att lägga till och skjuta skott på mål. Vi var alldeles för nonchalanta med bollen tex när vår målvakt försökte dribbla bollen och istället tappade bollen vilket gav dem ytterligare ett mål.
Nu lägger vi detta bakom oss, tar lärdom av matchen, och tar fokus på nästa match på torsdag när vi möter Linero IF på Dalby IP🙏
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera