Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Danderyd FC P-07/08
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Danderyd FC P-07/08.
P-07/08
Följ oss för uppdateringar
Med start redan i fredags så har vi spelat 5 st matcher i Stockholm Floorball Cup med ett riktigt bra resultat.
Fredagsmatchen mot Vendelsö var en bra start på säsongen med en klar seger där vi verkligen fick spela ut vårt egna spel.
Lördagens första match spelades redan kl 08:00 mot Stäket där var vi nog inte riktigt vakna och vart tillbaka pressade nästan hela matchen och det vart en förlust.
Lördagens andra match var mot Tullinge nu hittar vi tillbaka till vårt spel och vinner med klara siffror.
Söndagens första match är ett derby mot Täby en jämn match som svängde fram och tillbaka även om vi i sista minuten tar ur målvakten så lyckas vi inte reducera och åker då på cupens andra förlust.
Söndagen andra match möter vi Västerhaninge en match där motståndarna inte spelade den vackraste innebandyn var mycket slag och knuffar men vi kämpar som ett lag och vinner matchen.
Resultatet i cupen vart 3 vinster och 2 förluster men vi gjorde flest mål i gruppen hela 33 st med + 18 i målskillnad.
Vi ledare tackar alla spelare för väl genomförda matcher och tack även alla föräldrar som både skjutsade mellan hallarna och hejade på laget.
/Lagledarna
Starkt jobbat DSK!
RapporteraRapportera