Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om DRT Kungsbacka Löpning
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från DRT Kungsbacka Löpning .
Löpning
Följ oss för uppdateringar
55 glada motionärer möttes upp i ett lite disigt Smarholmen. Stämningen var på topp och samtal om Italien, träning och hur/om man ska betala för parkeringen duggade tätt ibland motionärerna.
Till samling för fotografi! Här blev det lite presentutdelning till reseledaren Johnny, som är en riktig stjärna på bland annat Italien resor!
Som medlem i gruppen ”Present Johnny” kan jag utan att nämna några namn meddela att en företagsägare gärna kunde tänka sig att utföra diverse ”serviceuppdrag” på Johnny, men pengarna hamnade till sist på ett presentkort hos Naturkompaniet. 👍🏻
Om gruppen vetat om att reseledaren haft problem med tre kulor när present bestämdes, kanske ”serviceuppdragen” varit mer lämplig. 😉
Turen gick på stigar, över klippor, igenom kohagar, bostadsområden (där vi fick en liten hejarklack), på cykelbanor och skog. Allt som allt en väldigt varierad runda.
Man ser att hösten börjar göra sin entré, fortfarande väldigt varm i luften, men de gula löven, svamparna och den avsevärt mindre skaran som fortfarande vill bada efter löprundan skvallrar om att så är fallet.
Det "sedvanliga" kortet vid vår "klubbstuga" togs även idag då det sprangs förbi, idag nästan 50 personer, och på kortet på inbjudan till dagens runda; 13 personer, en hund (+fotograf), (där det faktiskt är en av löparna jag inte känner igen?!?!, vem är han tredje person från höger?) Stort ändå, att en liten "gubbgrupp" som hade som ambition att träna till Göteborgsvarvet, nu är uppe i 900 medlemmar på facebook. 👍🏻
Dagens kaffe blev idag utbytt mot utdelning av diverse skörd från trädgården, trevlig variation. 👍🏻
Jag tackar och bockar för en trevlig runda och en fin start på lördagen.
Ha en fortsatt trevlig lördag och helg!
/Anneli
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera