Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om DRT Kungsbacka Löpning
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från DRT Kungsbacka Löpning .
Löpning
Följ oss för uppdateringar
Årets DRT runda nr två, Åsa! Nära och bra, och jag unnade mig lite sovmorgon på en kvart dagen till ära.
Inte så kul väder… men vad gör väl det, man vet ju att man alltid får en trevlig stund i glada vänners lag och värmen kommer ju som vanligt efter ett par kilometer.
Idag var vi 37 st, varav en ny som intog Åsas små gator och stigar. Varmt välkommen Calle Kjellman! Stor eloge att ta sin första pinne när vädret visar sig vara på dåligt humör, med snålblåst och regn. 😉
Strandpromenaden, fantastiskt fin sträcka!
Förra veckans vackra frostbitna natur ersattes av en annan vacker vy, vilt hav! Ett annat slags ”vackert”!
Halt på sina ställen, och utan broddar eller dubbade skor fick man hålla sig vid vägkanten.
”Liten pinne fäller stor Anneli”, här klara man isgator hela rundan och fälls av en liten pinne på barmarken på skogsstig i slutet av rundan, ingen större skada skedd, mer än ett ganska rejält blåmärke och en lite stukad självkänsla, men lårbenshalsen är i alla fall intakt. 👍
I Johnnys baklucka serverades det kaffe/kaka! Ett trevligt inslag på rundorna som man börjar bli lite bortskämd med. Jag kan ta på mig att ta med kaka nästa vecka.
Finbilden
Tack för idag!
Ha en fortsatt trevlig lördag och helg så syns vi nästa lördag!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera