Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om DRT Kungsbacka Löpning
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från DRT Kungsbacka Löpning .
Löpning
Följ oss för uppdateringar
På lördag träffas vi på parkeringen vid Kungsbacka Ridklubb, förbi hagar och till höger, där vi brukar parkera.
I år springer vi rundan som den var när vi sprang den de första åren, den går på asfalt första delen, den genom skogen som brukar va trevlig men är väldigt blöt nu.
Denna runda går på cykelbanan bort mot Höglanda, mot återvinningsstationen, in på vägen till Brukshudsklubben. In på stigen till den gamla travbanan, efter det mot Ramsjödalsvägen och Hedenborgs väg genom skogen till Torpet, ner till Dunagårdsvägen tillbaka sista biten på cykelbanan.
Rundan är ca: 10,5 km och går på asfalt 3km, resten är grusväg, skogstig gammal travbana.
Efter rundan går vi till Café Krubban inne på ridklubben och fikar, de har bakat bullar o frallor så vi är välkomna in o köpa fika.
Tid 8:45
Samling
Rundan
Välkomna!
Bilder, Magnus Wiking
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera