Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om DRT Kungsbacka Löpning
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från DRT Kungsbacka Löpning .
Löpning
Följ oss för uppdateringar
Tjolahej tjolahopp tjolahejsansa!! Idag får jag bara lust att sjunga ut orden om upplevelsen på vår magiska runda runt Tjolöholm! Tjolahej tjolahopp tjolahejsansa!!
Tjolöholm är en riktig pärla och speciellt på våren. Löven på träden börjar slå ut så där helt ljuvligt ljusgrönt. Vitsipporna blommar. Blåsipporna står så fint i blom i naturen runt stigarna vid Tjolöholm.
Jag uppmärksammas av ett härligt tillrop i spåret ”nu blommar snart liljekonvaljen” ja sannerligen det är snart maj! Fåglarna kvittrade! På vissa ställen överröstade de faktiskt det goa tjötet som annars hördes runt stigarna av ett glatt gäng på morgontur. Men man får nog lyssna alldeles extra mycket för att faktiskt höra fågelkvittet. Detta glada gäng är sannerligen riktigt bra på skratt och gott tjöt i leden! Det är så underbart! Heja oss!
”Släpp fångarna loss det är vår! Tryckfel…menar så klart ”Släpp löparna loss det är vår”! Det passar bra en morgon som denna i den fina naturen. Så var det ett härligt gäng på 49 lyckliga löpare som möttes upp och faktiskt var vinden lite bitande på parkeringen. Många av oss var nog lite extra glada att långärmade tröjan var på idag vi starten. När vi kom in i skogen och på de smala stigarna kunde jackor och tröjor tas av och plötsligt kom den där känslan av vår och maj tillbaka igen.
Kanske lite kallt än…. jajaja jag vet, men det är snart maj och Valborg. Vi firar definitivt in våren nu!
Underlaget idag var mestadels stigar, grusvägar och lite asfalt. För er som inte uppmärksammade längs vägen kan jag berätta att vi sprang förbi både Storstugan, kyrkan, magasinet, på Jägarens stig, runt i Store skog, in i Mellanskogen, Stormhult, på ”den kloka Ugglans havspromenad” , förbi hamnen, förbi Grindstugan och slutar vid Tjolöholmsgård igen där vi startade. Si så där cirkus 10,5 helt ljuvliga km! På slutet av rundan pratade jag med dagens nykomling i teamet, Eva Borg. Kan meddela att hon tyckte dagens runda var helt toppen! Välkommen Eva säger vi till dig och hoppas vi ses snart igen.
Jag har många gånger tänkt stanna till vid köttboden och idag parkerade vi där. I skrivande stund har jag ätit min frukost, som idag efter passet, bestod av en helt fantastiskt högrevs burgare med massa gottigott till. Helt ljuvligt! Bästa energi boosten efter en helt underbar morgon som alltid med detta grymma gäng! Jag är lycklig av alla endorfiner och längtar redan till att ses nästa vecka igen.
Gott slut på april och härlig Valborg önskar jag er alla grymma löpare där ute i den svenska naturen!
Kan bara säga: Tjolahej tjolahopp tjolahejsansa!! //Christina
Tjolahej tjolahopp bild
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera