Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om DRT Kungsbacka Löpning
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från DRT Kungsbacka Löpning .
Löpning
Följ oss för uppdateringar
Lördag morgon igen. Termometern visar 6 minusgrader hemma och vintern är tillbaka. I alla fall tempraturmässigt.
Shortsen får ligga kvar i lådan och fram åker de långa tightsen som lagts lite längre ner i hopp om att inte behöva användas förrän till hösten.
Dock så skiner solen(som vanligt), och vinden är så gott som bortblåst, så mössan får stanna kvar i bilen.
Ny runda i Fjärås signerad Johnny. Det är tjusningen med de här lördagarna. Att träffa det goa gänget och springa på olika ställen med varierande underlag lördag efter lördag. Stort cred till er som hittar nya stigar, grusvägar och letar på kartor var man borde kunna springa. Det krävs dessutom en bra plats att parkera på då vi är rätt många.
41 atleter var sugna på denna nya runda och vid fototillfället fick vi hjälp med bilden så även Jonte fick va med på bild.
Det händer inte ofta...
Kungsbackaloppet hade även i år varit givmilda och skänkt 2 startplatser till DRT. Dessa lottades ut innan vi stack iväg och vanns av Margreth och Karl-Johan (igen...) Heja-klacken kommer att vara på plats och supporta er och alla andra som springer. För i år blir det lopp.
Dags att springa iväg. Rundan är en hybridrunda som innefattar de flesta underlag (även sprängsten). Vi springer genom områden som är som hämtade ur Walking dead, med både förfallna hus och lador samt diverse samlingsplatser för uttjänta motorfordon.
Några backar hinns också med. Man har ju en viss hatkärlek till dessa...
Bra vändningar idag. Viktigt att de som springer längre bak också känner att de kan hämta andan ibland.
Fortsätt peppa varandra.
Avslutningen gick inte av för hackor den heller. Johnny öppnar upp skuffen och bjuder på kaffe och både mandel- och kardemummaskorpor. Tack för detta!
Rapportskribent Niclas
Bild HQ
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera