Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om DRT Kungsbacka Löpning
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från DRT Kungsbacka Löpning .
Löpning
Följ oss för uppdateringar
Foto: Mästerfotografen Jonte
Särö Västerskog - strålande sol och varmt och skönt! Inget vi har blivit bortskämda med den här sommaren. Parkeringen blev snabbt fylld och lika förvånade som sommargästerna blev när de kom dit och insåg att det knappt fanns plats för bilen så glada blev de när de insåg att ganska många skulle lämna platsen då vi var färdigbadade och klara. Här finns sköna promenadstigar som kantas av flera hundraåriga ekar och tallar. Området har fått behålla sin öppna karaktär för att underlätta för alla de sällsynta, rödlistade arter av lavar, trädsvampar och skalbaggar som trivs här.
För ovanlighetens skull tog vi en lite annorlunda tur runt Särö. De vackra omgivningarna glänste i solen som vanligt, havet glittrade på och som tur var ville vinden vara med på kalaset och svalka oss lite, skuggan i skogen kändes också tilltalande. Tacksam för att rundan inte gick så mycket på asfalt som jag först trodde. Efter 4 km kom en utmanande backe som fick de flesta att bli tysta. Gott med små överraskningar längs turen…men men…glöm inte att vänta in alla och låta siste löpare hämta andan innan vi fortsätter😉
Efter en liten tur längs Säröbanan så viker vi av på en stig in i skogen…då en hel del träd har ramlat ikull i blåsten blev det lite limbotest för de som vågade sig på det. Hörde talas om att Kaj var grym på detta…nåja han får visa nästa gång helt enkelt - alltid upp till bevis. Jonte hade precis uttryckt hur bra det går och att alla lyssnar på vart vi ska…Efter lite limbodans går något liite fel (kanske inte så konstigt med tanke på vilka som ligger först😉). Vissa av oss kommer ut ur skogen och rakt ner i lyxvillornas trädgårdar. Självklart räddar vi upp situationen då ägarnas hundar varnar för att vi är på mark där vi saknar tillträde. Vi smyger längs trädgårdskanten och ut genom Rhododendronbuskarna…där hittar vi våra polare som har sprungit rätt. Nu blir lockelsen till bilarna stor då vi kan se dem med skarpa ögon och har dessa nästan inom räckhåll, men... då ska vi springa åt andra hållet!! Den var lurig! Så gör vi och ändå blir det lite fel…igen… Så hur var det nu Jonte? Alla lyssnar och förstår vart vi ska? Hahaha! Man ska aldrig säga nå´t. Nåja till slut hittar vi stigen i Särö Västerskog som för oss närmare parkeringen och sedan den fina Snäckstranden och den goda fikan. Ett skönt svalkande dopp och jag måste säga att det lördag efter lördag bjuds på högklassig fika. Tack till dagens fikagrupp!
Nya för dagen var Fredrik Hansson med sonen Martin. Varmt välkomna till detta härliga löpargäng!
Ha en riktigt fin lördagkväll!
I skrivande stund på en strand på Älmö, utanför Åsa med sommarvärme och stålande sol.
Fredrika
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera