Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om DRT Kungsbacka Löpning
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från DRT Kungsbacka Löpning .
Löpning
Följ oss för uppdateringar
Lördag morgon och dagens samling var vid Rigortorpet. På små slingriga vägar körde vi fram till det fina torpet och dess omgivningar. Starten av dagens runda var på samma väg som vi kom körandes. Vägen som uppfattades som smal vid bilkörning, kändes plötsligt bred när vi sprang iväg. Bra start att kunna springa i bredd och småprata. Detta trots att vi var ett stort gäng som begav sig iväg.
Kul att se att så många var klädda i vackra orange tröjor. Nu hade även många plockat fram kortare byxor att springa i. I dag kändes det som ett bra val, då solen värmde extra gott på oss löpare.
Terrängen bjöd på en blandning av underlag, med många fina skogsstigar. Rundan innehöll även ett härligt stopp vid en liten sjö. Utsikten var vacker att njuta av, men de flesta njöt nog mest av den svalka det kalla vattnet gav. Thomas passade även på att ta sig ett svalkande dopp, innan det var dags att springa vidare.
När det är dags för löpning i trakterna kring Anneberg är det nog många som är oroliga för den kuperade terrängen och alla de uppförsbackar man ska ta sig upp för. När Johan ställde frågan om höjdmetrarna vi stod inför, kändes det skönt att dagens runda inte var lika backig som sist i Annebergstrakten.
Stort tack till Martin som ordnade dagens runda. Det är alltid lika kul att träffa det härliga DRT gänget. Att dessutom få upptäcka och utforska nya delar av kommunens fina smultronställen är en fin bonus.
Nästa vecka väntar en ny utmaning i Onsala – DRT Back Yard Ultra.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera