Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om DRT Kungsbacka Löpning
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från DRT Kungsbacka Löpning .
Löpning
Följ oss för uppdateringar
Efter en god natts sömn på gårdagens rödtjut vaknar jag och någonstans långt bort i dimman innan jag piggnar till hör jag blåsten som viner och regnet som slår mot rutan. Under alla mina år med DRT så har vi aldrig (vad jag kan minnas) ställt in en runda. Löpargruppen som ger sig ut i ur och skur, någonstans så vet man att det funkar…man sätter ena foten framför den andra hela tiden tills man är framme vid målet.
Väl framme vid starten har ett fåtal bilar anlänt och kvar i bilarna sitter vi löpare och stirrar ut på vädret, funderar på vem som först ska ta steget ut i den ”sköna” luften…tills vi ser Niklas Börjesson komma springande efter en skön uppvärmning från Kungsbacka, ställer sig först i busskuren för att sedan söka skydd från blåst och regn intill skolans vägg. Nu kommer ju funderingen på om man ska erbjuda honom en plats i bilen i väntan på närvarofotografering eller om man själv ska gå ut och göra honom sällskap, alternativt sitta kvar i bilen och bara tycka synd om honom som står där och fryser…hmm det känns ju inte rätt. Jag var inte först ut men fler och fler gör honom sällskap vid väggen för att naturligtvis dela med sig av sin värme. Innan närvarobilden tas poängterar Bertil vikten av att se honom när fotot tas (om det är han som tar bilden😊), det är en bra förutsättning för att även Jonte ska se dig på bilden när han delar ut pinnarna.
En lugn och fin start där Käthe visar vägen bort från Toråsskolan och in i Vallda Ekås område, här tas de första bilderna från dagens runda. Alla är fortfarande fräscha både mentalt och fysiskt, ser starka och glada ut. Så småningom kommer vi närmare havet och vinden slår mot oss allt starkare för att sätta oss på prov på landsvägen innan vi svänger upp mot reningsverket. Vinden fullständigt fångar oss och stryker sig längs hela gruppen. Med vässat pannben och en kraftig lutning trycker vi oss fram. För att få lite återhämtning görs en vändning och helt plötsligt känner vi hur farten är med oss och vi kan dra nytta av styrkan i vindomfånget.
Ansiktsuttrycken må ha varit många denna runda men otroligt många léenden och många tappra ord löparna emellan. Vi är överens om att när rundan väl är gjord så är alla nöjda oavsett vädrets makter …medan en del åker hem med en semla i handen drar andra iväg för lite bubbel och lunch. Alla lyckliga och glada och i spänd förväntan på kvällens Mello. Kan det vara så att kvällen bjuder på en riktig äkta schlager?!
Vi tackar räddningstjänsten för att Betty tjänstgjorde där innan hon kom till oss imorse, hade hennes morgon startat hemifrån så låter hon meddela att hon nog hade dragit täcket över huvudet och stannat kvar där hon låg. Alltid trevligt att ha dig med Betty! Och snart är det ju dags för ditt kända yogapass tillsammans med just det…BUBBEL! Det gäller att hålla balansen här i livet!
Vasaloppsveckan har satt igång, medan en del tappert kämpar sig igenom så hoppar andra av och gör vad de kan för att sälja sina startplatser. Hur man än gör så gör man rätt, det ska vara kul att genomföra ett lopp. Som de kloka säger så är det vägen till målet som är det viktiga, ingen träning är för gäves. Vi hejar såklart på dem som kör, starkt jobbat och lycka till!
Idag var jag stolt som DRT:are över våra vändningar! Snyggt jobbat! Vändningarna var superbra idag, medan Käthe låg i front och visade vägen såg Torbjörn till att vändningarna hämtade upp alla. Tack Vittfarne för att ni tog oss runt i Vallda denna blåsiga morgon, jag är helt säker på att de flesta av oss stundvis var förvirrade och ibland vilse i dessa omgivningar.
Ha en fortsatt god afton och njut av söndagen!
Fredrika
”Om du alltid gör som du alltid har gjort så kommer du får samma resultat som du alltid har fått”
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera