Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om DRT Kungsbacka Löpning
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från DRT Kungsbacka Löpning .
Löpning
Följ oss för uppdateringar
Bild HQ Foto: Bertil
Så äntligen vaknar man upp till en dag som kom att bjuda på en alldeles magisk morgon! Efter en till stora delar grå och mörk november så bjuder sista november på sol, minusgrader, glittrande frost och varmt sällskap. Det blev med en gång svårt att veta hur mycket man skulle klä på sig inför dagens runda…ingen blåst men -5 grader, sol och mycket backar. Man blir ju varm när man väl springer…
Väl vid parkeringen i Allarängen står alla och hoppar och gör allt vad de kan för att hålla temperaturen i kroppen. Tjocka varma jackor tas av i sista stund precis innan fotografering. Alla löpare strålar lika mycket som solen denna morgon eftersom just solen är något alla har längtat mycket efter. Väl ute på löpningen kommer värmen i kroppen men varför kommer den inte ut i fingrarna? Det tog mig hela 3 km innan värmen kom ut i fingertopparna, för andra tror jag t.o.m. att det tog längre tid. Vill man ha varma goa vantar så kan man alltid höra med Tobias Jörneman om inte han har ett par extra i bilen. Kan ju vara värt det om man har råkat åka ifrån sina egna. Det annars fina grusunderlaget hade frusit på bra och var lika hårt som asfalt men vackert med skogen längs båda sidor.
Fantastiskt att höra allt gott tjöt i gruppen, det är mycket vänskap och många har sprungit och för all del åkt skidor, druckit öl, bubbel och vad vet jag tillsammans. Det är inte längre bara löpningen som gör att vi håller ihop, det finns så mycket annat. Alla känns på något sätt så generösa, delar med sig av goda erfarenheter, glädje, fest och även lite av livets baksida. Livet ska vi ta vara på, mig veterligen har vi bara ett (fantastiskt om vi har fler, men om vi ändå inte kommer ihåg så spelar det ju ingen roll) så gör något gott av det 😊
När jag och Johanna var säkra på att vi skulle springa rakt fram så säger Jonte höger… jag frågar om vi tar en ny vända idag och Jonte svarar såklart att nej så här brukar vi springa. Jaja, det var ju tur att inte jag skulle visa vägen idag…självklart hade han rätt och efter nästa krök kände jag igen mig och det var precis där vi brukar komma ut ur skogen för att sedan springa in i skogen på andra sidan vägen. Slås av hur snyggt det ser ut när vi en efter en löper ut ur skogen ut på grusvägen, ser ut som ett eldsprakande vattenfall som rinner ut ur skogen.
Jag ser så mycket framgång i många som springer med oss…helt klart är att håller man igång så blir man starkare, snabbare och självklart blir det lättare. Alla sätter vi olika mål och oavsett målet så är huvudsaken att du når det som du har satt.
Inte många lördagar kvar på året och som vi kan se i pinnligan så är många fantastiskt hängivna denna lördagsrutin.
Som en klok vän skrev…kramas mycket och ofta och var inte rädd för att vara snäll😊 Önskar er alla en superfin fortsättning på helgen och en mysig första advent…och skickar givetvis med något tänkvärt.
”Allt i livet är en reflektion av dina beslut. Om du vill ha andra resultat så ta andra beslut. Skillnaden mellan vem du är och den du vill vara är vad du gör.”
Kram
Fredrika
::
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera