Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om DRT Kungsbacka Löpning
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från DRT Kungsbacka Löpning .
Löpning
Följ oss för uppdateringar
Bild HQ Foto: B Dahlgren
Gott att ses vänner, Fredrika rapporterar:
Plötsligt så händer det!...istället för att telefonen väcker mig så vaknar jag av mig själv, går upp i mörkret, tänder ett par ljus och tar min kopp kaffe. Sådana här mornar kan hända att man t.o.m. får längta och vänta på att pinnligan ska samlas men det har inte med åldern att göra…för jag är fortfarande ung!
Ett stort gäng löpare samlas utanför Johnnys place i Varla. Det goa sällskapet, den sköna luften och självklart fikan efteråt lockar löparna denna ganska så gråa dag. Tydliga instruktioner om vart lämpliga vändningar kan ske..”s.k obligatoriska” får Anneli att lite tyst fråga – ”Får man göra spontana vändningar också?”…sedan skrattar hon som bara hon kan. Självklart! Spontanvändningar gillar gänget.
Vi välkomnar Lina Eneroth som anslöt till gruppen idag, har bara tagit ett år för Johnny att få med grannen. Hon trippade med så glatt och förhoppningsvis tyckte hon att detta var tillräckligt spännande för att hänga med många fler gånger.
Dessa härliga löpare, som om inte skogen själv lyser orange tillräckligt mycket på hösten så hjälpte vi till idag att få hela skogen att lysa upp. Glada röster, skratt, skutt eller hopp fick rundan att verka kortare än den faktiskt var. Nu börjar många prata om skidåkning, stavgång och styrketräning för att hålla igång i vinter…tro det eller ej men flera av oss längtar efter det vita snötäcket som lyser upp och knarrandet under fötterna.
Rehab…starkt imponerad över alla som håller ångan uppe och hittar en annan form av träning för att vara redo när skadan är reparerad. Bra att lyssna på kroppen och coachen om man har en sådan. Så tacksam för att ni ansluter om än bara för en kort stund eller kortare sträcka. Gott jobbat och ge inte upp!
Så var det ju det där med vad vi vet om varandra. Många vet man inte så mycket om och många gånger spelar det ingen roll så länge vi springer och har trevligt…men nu vet vi alla att Mathilda heter just Mathilda och bor i Anneberg…tänkte att jag skriver med det så Bengt-Olof kommer ihåg till nästa gång… skämt åsido…hoppas det var ok att jag bjöd på den
Tack för det värmande kaffet och bullen, för att inte glömma bananen och bubbelvattnet.
Vad smakar bättre efter lite spring.
Vill bjuda på en klok tanke – all typ av träning ger oss klarhet:
”När dina tankar inte flyger runt så bygger vi en inre styrka som gör att vi kan se vad som är viktigt i livet. För dina sinnen är som vatten. När det stormar så är det svårt att se. När det är stilla så blir allt tydligt och klart” – Paolo Roberto
Vid tangenterna sitter idag en pekfingervalsande tjej (hon brände två fingrar på plåten när hon bakade saffransbullar), i den andra handen håller hon en kylklamp. Klantigt värre…men det har inte med åldern att göra!
Må väl!
Fredrika
Du är rolig du Fredrika! Helt ok :-)
RapporteraRapportera