Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om DRT Kungsbacka Löpning
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från DRT Kungsbacka Löpning .
Löpning
Följ oss för uppdateringar
Bild HQ Foto: Bertil
Dagens sammanfattning, Malin vid datorn :-)
Lördag DRT morgon igen vaknade att det var gott väder ute, fram med linne och halvkorta tajts, måste ju hålla sommaren vid liv ett tag till, lite innan 08 messade Cathrine om att det vräkte ner, fram med vindtröjan med, tänker definitivt inte springa med den, ut för att möta Cathrine och i väg till Bräckan som vanligt när vi skall springa någonstans så måste i alla fall jag besöka en toa innan vi drar iväg, får väl överväga att inte dricka tre koppar kaffe innan löpning.
Väl framme så ösregnar det, trodde att vi alltid springer i uppehåll, men tyvärr inte, av med tröjan och ut i regnet, efter mångas förvåning över min klädstil – i alla fall orange – så hämtade jag tröjan inför fotograferingen. Nu börjar dagen förvirring eftersom vi som skriver och tar kort inte har bestämt något inför denna lördag, skall Jonte, Bertil eller vem tar kortet och vem skriver av Betty, Jonte, Bertil eller mig. Kortet tog Bertil och nu sitter jag och försöker komma ihåg dagens runda.
Stock och sten, blött och geggigt, grus och asfalt, uppför och nerför, borgudden eller inte, rundan blev 11 km för dom som inte vände för oss som gjord mer än en vändning blev den ca 14 och några valde att korta av den mera, men grymt jobbat alla idag.
Vi välkomnar en ny löpare Ulf Ekman och jag är mycket imponerad att vi är så många som springer även när det öser ner.
Bertil får upp farten redan i starten och drar i väg som en gasell över savannen. Vi andra hakar fint efter som ett pärlband mellan regndropparna.
Några av oss var flitiga att köra en runda redan 07:30
Vändningarna var bra under hela rundan, känns som vi är väldigt synkade ibland!
Jag är väl inte den som är den som pratar mycket när vi springer terräng och det lir ju inte bättre av att det är blött och geggigt också.
Det surrades mycket jobb idag och säkert annat med.
Några av oss springer Skogsmaran 42 km Fredrika och tror även Lars P, vet om vi har någon som springer 21 km idag. Lite olika lopp i mon med, Rigor har något som rätt många skall springa men så har vi våran Anneli Ö som springer Berlin Marathon i mon, stort lycka till och hälsa Jonas att han måste komma kl 15 nästa lördag innan festen och leka, springa och ha skoj med oss för att bli en riktig DRT:are och ta sin andra pinne då kan han ju få lov att var med resten av kvällen med
Vi springer alltid Fjärås Bräcka när det är jakt! Lite orolig blir man allt för alla lösa hundar och att få ett skott i pannan, vem vill dö under en sådan jakt :-)
Glöm nu inte att anmäla er till festen och allt som händer från kl 15:00 nästa lördag, det finns en egen FB tråd ang detta. Ni som redan är anmälda och skall med till Restaurang Söder skall messa Cathrine vad ni vill äta, kolla Söders meny.
OBS! Ingen pinnlöpning nästa lördag 08:45 utan pinnarna delas ut kl 15:00
Ha en fortsatt trevlig helg på er alla Orange vänner // Malin S
::
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera