Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om DRT Kungsbacka Löpning
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från DRT Kungsbacka Löpning .
Löpning
Följ oss för uppdateringar
En i princip molnfri himmel mötte oss denna strålande morgon när Tomas stod för slingan ute vid Kapareskolan med omnejd. Nattens regn och den värsta blåsten var som...bortblåst.
16 atleter slöt upp. Kan det varit nattens busväder som höll en del borta? Det går även rykten om att skidor och cykel kan ha en del med det att göra. I alla fall om man ska tro fejjan. Så kan det gå. Man kan ha roligt utan löpning men det är som man säger dumt att chansa :-) Dessutom sprang några även värtävlingen i Skatås. Rapport om det ser vi fram mot. Det går rykten om finfina resultat.
Nu dock till dagens runda. Tomas guidade oss med van hand i en jättefin runda med några härliga backar. Ulf som passat på att värma upp några km innan blev lätt svettig när han insåg att rundan skulle ta sig en delvis annan bansträckning än han trott så han kunde gena hem. Svettigast måste väl ändå Anneli och Cathrine blivit som sprang tillbaka till Kungsbacka.
Vi kommer gärna tillbaka till den här miljön framöver. Som vanligt gavs det möjlighet att sträcka ut då som alla vet vi kör enligt temat "Alla ska med" och snabbspringarna vänder därför och hämtar upp lite då och då.
Mumsiga bananer bjöds av Stefan B efter väl förättat värv.
Clear Windy Run
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera