Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om DRT Kungsbacka Löpning
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från DRT Kungsbacka Löpning .
Löpning
Följ oss för uppdateringar
Friskis och Svettis kl 11.45 Långfredagen 29 mars
Dag 1 av träningslägret är avslutad. Klockan är 12 och allt är lugnt. Dag 2 börjar efter nattvilan :-)
8 atleter slöt upp vid Forsgläntan med mycket spring i benen. Det syntes lång väg att de väntat på tillfälle att sträcka ut. Stadsrundan stod på schemat: Fors - Tölö - Hede - Varla - Allén - Fors. Generösa som vi är bjöd vi också på syner som oranga damer och herrrar som i stadsmiljö kör styrketräning i form av utfall. Ett gott skratt förlänger livet och många voro de nu som leva längre. Därefter följde bastu och softning. En välförtjänt after work avnjöts på kvällen på The Square där fler atleter anslöt. Under kvällen avhandlades diverse spörsmål som alla bäst lämpar sig för att inte återges enligt tesen "What happens in the pub, stays in the pub".
I morgon träffas vi kl 11.45 på Friskis och Svettis. Är du inte medlem så löser vi det på plats (ett antal av oss har årskort och då kan vi ta med gäster). Tanken är att vi börjar med cirkelgym eller ett besök i gymmer vid 12 snåret. Därefter är vi några som bokat in oss på spinning bas passet kl 13.30. Vill du vara med där måste du ringa till F&S och boka plats.
Kanske avslutar vi även dag 2 av träningslägret på kvällen gemensamt. Vem vet? Man får så bra ideér när man tränar.
För den som undrar så kommer dag 3 av träningslägret att gå av stapeln klockan 08.45 vid simhallen. Löpning står som brukligt på schemat detta klockslag.
Vi ses!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera