Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Dösjöbro IF P-05
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Dösjöbro IF P-05.
P-05
Följ oss för uppdateringar
Dags för ännu en cup i fantastiskt försommarväder med strålande sol, varmt och vindstilla.
Vi samlades kl 9 på Bjärshögs IP i Åstorp (mellan Helsingborg-Ängelholm), och det var redan +19 varmt. Vi valde camp vid ett par parkbänkar i den svalkande skuggan av de fåtal träd som fanns vid A-planen.
För 6 av spelarna var det andra heldagscupen på 4 dagar, och vi hade sett till att ha med 4 avbytare av detta skäl och för värmen. Det visade sig senare även ha varit en god idé att ha med en hink med kallt vatten för spelarna att doppa huvudet, då temperaturen under dagen steg till +26.
Vi var lottade i Grupp B med 5 lag, Ängelholms FF 2, Åstorp FF, Skäldervikens IF, Eskilsminne IF och endast ettan och tvåan i gruppen gick till slutspel.
Denna cup testade vi en ny strategi med laget. Tanken var att spelarna själva under matcherna skulle sköta det mesta av snacket på plan, kalla på och instruera varandra, uppmuntra och ropa på varandra om hemjobb, markeringar och löpningar. Ledarna skulle (försöka) vara tillbakadragna och istället instruera laget i pauser och avbytarna inför inhopp .
Första matchen spelades mot Eskilsminne IF. Dösjan kom igång väldigt bra med passningsspel och låg rätt i positionerna, och fick två mål tidigt. Matchen igenom hade vi bra kontroll, och kunde vinna ganska komfortabelt med 6-0. En kanonstart! Tyvärr fick Adam smärtkänningar i sitt knä under matchen, och kunde inte spela mer under cupen.
Andra matchen spelades mot Ängelholm 2, som sett väldigt starka ut. Det blev en riktigt tuff drabbning, där Ängelholm var precis så bra som vi befarat. Men matchen blev jämn, och båda lagen slet hårt i hettan, med chanser åt båda håll. Det blev en förlust med 2-3, men med en riktigt bra insats från vår sida! Enda synpunkten efter matchen var att killarna måste gå hårdare in i närkamperna om bollen, och inte springa "bredvid".
Tredje matchen mot Skälderviken fortsatte det stabila spelet. Passningar och löpningar fungerade, liksom hemjobbet. Gustav i mål fortsatte storspela. En rättvis seger, men fortfarande lite tamt i närkamperna. Tyvärr fick ännu en spelare känningar i båda sina knän, och spelade sporadiskt de sista gruppspelsmatcherna och semi.
Fjärde matchen i gruppen spelades mot Åstorp FF och vinnaren skulle gå vidare till slutspel. Första halvlek blev väldigt jämn. Hemmalaget hade stöd av många fans, båda lagen kämpade hårt och det stod 1-1 i paus. I andra halvlek var det tydligt att det var Dösjan som hade mest krafter kvar, och tog över, och vann. Därmed slutade vi 2:a i gruppen, efter 4 riktigt bra matcher.
Semifinal spelades direkt efter mot Ängelholm 1, som seglat igenom sin grupp A med 4 vinster och 22-4 i målskillnad, och som fått en halvtimmes vila. Dösjan gjorde första målet efter fint spel. Men Ängelholm var mycket duktiga, och tog successivt över matchen och vände till 1-2. Dösjöbro var tillbakatryckta, men höll i hop försvaret, och Gustav gjorde flera fina räddningar i mål. Ännu en skada, nu på Ludde som vrickade foten, och vi var nere på 1 avbytare i hettan Men då och då stack vi upp med anfall.
Bästa chansen att kvittera till 2-2 kom några minuter från slutet. Bollen gick som ett flipperspel framför motståndarmålet, med tre, fyra skottförsök som tog på ben, armar och målvakten innan den rensades undan på mållinjen.
Men ett snöpligt självmål betydde 1-3 till Ängelholm, och Dösjans krafter tog slut och sista minuterna ägnades helt åt att hålla undan. Ängelholm 1 finalvann sen mot Ängelholm 2 med 3-2.
Bronsmatch mot Husie började 14.30 direkt efter semi, den tredje matchen på raken (puh!), och med ett ordentligt tröttkört gäng. Vi bestämde att försöka passa boll så mycket det bara gick, och låta motståndarna jaga. Husie tog ledningen, och därefter följde 20 minuter kamp i värmen i en mycket jämn match. Vårt försvar var mycket bra, men krafterna framåt fanns inte riktigt. Men med någon minut kvar fick vi till ett av de sista anfallen, och Emil satte 1-1 på en omställning. Stor glädje! Matchen gick till straffar, där Husie drog det längsta strået i lotteriet, och Dösjöbro slutade 4:a i cupen.
Mycket trötta men ända stolta killar, tog emot en buckla för fjärdeplatsen att pryda klubbhuset med.:)
Sammantaget en mycket bra insats av Dösjan. Passningsspelet funkade bra, och vi fick beröm av andra tränare för att vara samspelta. Bra försvarsspel, och Gustav måste varit en av cupens bästa målvakter. Våra hörnor gav god utdelning med fyra mål. Närkamperna blev allt bättre ju längre in i cupen vi kom.
Tack till Olli, Ludde och Alvin som kunde ställa upp så vi kunde få ihop lag till cupen, och till alla ni spelare som verkligen gav järnet och hade kul.
Vi tackar Åstorps FF för en trevlig, varm och intensiv cup.
/Ledarna
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera