Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Dösjöbro IF F-01/02
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Dösjöbro IF F-01/02.
F-01/02
Följ oss för uppdateringar
Med dagens match, årets sista seriematch, så avslutades också höstsäsongen.
Vi inleder höstens seriespel med ok inledande match mot Höllviken. Sen följer två ganska dåliga matcher mot Staffanstorp och Trelleborg, framför allt matchen mot Trelleborg var väldigt ineffektiv och otroligt frustrerande. Resultaten i dessa två matcher var också det som kostade oss seriesegern. Efter det gjorde vi en bra match mot Borgeby som svängde fram och tillbaka flera gånger, men där vi tyvärr förlorar med uddamålet. Vi kände dock efter denna match att vi var lite på gång vilket också visade sig när vi avslutar säsongen med fyra raka segrar och slutar på en fin tredje plats.
Vårt spel har utvecklats positivt under hösten. Vi har jobbat vidare med att vara spelförande och spela en fotboll baserad på possession (passning/rörselse och hålla bollen inom laget). Under senare delen av hösten har vi också försökt utveckla vårt djupledsspel och komma till fler avslut. Det har tjejerna lyckats bra med, och vi har också gjort betydligt fler mål än under inledande delen av säsongen.
Dagens avslutande seriematch var väldigt seg. Vi visste att vi var tvungna att vinna matchen för att sluta trea i serien, men det syntes tydligt att gårdagens cup för F13 i Höllviken, och de sex matcher de spelade där, satt både i ben och huvud. Starkt av tjejerna att ändå ta sig samman och spela hem matchen.
I lördagens cup i Höllviken visade tjejerna verkligen upp hur otroligt duktiga de är!!! Från och till spelade vi en fantastiskt fin fotboll med mycket fart. Glädjande var också det beröm vi fick av motståndare och deras föräldrafölje, det värmer. Tyvärr hade vi en liten "dip" i semifinalen mot Staffanstorp och fick inte igång spelet alls. Efter stor besvikelse så är det väldigt starkt att tjejerna tar sig samman och sen slår Vellinge i tredje pris matchen med 4-0. Det fick oss att åka hem med en väldigt positiv bild av fint spel och en fin tredje plats.
Nu tar vi ett välförtjänt uppehåll på två veckor, och kör sen igång träningen igen efter höstlovet. Vi kommer då träna måndagar och torsdagar kl 17.30-19.00. Kalendern är nu uppdaterad att reflektera detta.
Passa nu på att vila upp er tjejer och ladda batterierna!
// Ledarna
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera