Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Dösjöbro IF F-01/02
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Dösjöbro IF F-01/02.
F-01/02
Följ oss för uppdateringar
Hej alla,
Oj vilken dag det var igår! Dryga 12 timmar i ett regnigt, kallt och väldigt vått Höllviken. Där avslutade F10 sin säsong med att spela Tjejcupen. Denna cup hade i år fått ihop ett väldigt stort startfält, hela 28st F10 lag. Dessutom ett väldigt bra startfält med alla de bästa lagen från vår serie (placering 1-6), dessutom väldigt många andra duktiga lag bl.a. Sölvesborgs GOIF från Halland (Blekinges bästa F10), Centern från Halland och något danskt lag.
Det kom att visa sig att vi hamnade i tuffaste möjligaste grupp (med LdB, Sölvesborg och Skegrie), tre av dessa fyra lag tog sig senare hela vägen fram till semifinal spel. Trots lite trevande spel så lyckades vi vinna gruppen efter två vinster och en oavgjord. När slutspelet sen började så tyckte jag också att tjejerna tände till lite extra, hade bättre inställning och spelade en betydligt bättre fotboll.
I 1/8-finalen hamnade vi i ett tidigt 1-0 underläge, men efter det spelade vi ut och vände. Vi vann till slut med 5-1. Där efter "rullade" det på och vi vann mot Nike i 1/4-finalen med klara 4-0, och ställdes åter mot Sölvesborg i 1/2-finalen och vann till slut den med 5-0.
Det var ett väldigt tufft spelschema med mycket kort tid för återhämtning mellan matcherna, bara runt 20 minuter. Och när det var dags för finalen så hade tyvärr bensinen tagit helt slut hos en del tjejer, och en del orkade helt enkelt inte mer. Det härliga med detta lag är att när det inträffar så stiger en del tjejer fram och tar ett extra stort ansvar och spelar i stort sett utan att byta hela andra halvlek och in i förlängningen.
I finalen ställdes vi mot duktiga Husie. Det var tjejer som spelade en teknisk fotboll. Redan från början kändes det att det skulle bli tufft. Husie tryckte på ordentligt inledningsvis och skapade en hel del. Men som en blixt från klar himmel så kontrar vi plötsligt och tar ledningen med 1-0. Där efter vände Husie på detta och gick till pausvila med 2-1 ledning. På något sätt lyckas vi dock mobilisera extra krafter och tar oss tillbaka in i matchen och gör 2-2 vilket också blir slutresultatet. Där på följer förlängning 2*5min som slutade 0-0. Finalen kom att avgöras på straffar och där var det tyvärr Husie som drog det längsta strået denna gång. Grattis Husie!
Vi vill passa på att tacka alla föräldrar som ställde upp denna långa dag samt alla syskon som hejade på. Men framför allt ett stort TACK till våra fantastiska tjejer som bjöd på denna underhållning, som ställde upp och spelade på positioner som de kanske inte alltid önskade, som spelade tills de verkligen gett allt och inte orkade mer, och till de som ställde upp och tog extra ansvar när deras lagkompisar fått nog!
Med gårdagens silverplats så har truppen i år spelat hem totalt 9st pokaler i cupspel. Lägg där till en serieseger i våras, och seriesegrar med alla tre lagen i höst.
Ni är verkligen värda att vila ut ordentligt. Nu går vi på ett tre veckor långt uppehåll och ses åter söndagen den 4:e november.
GRATTIS TJEJER!!!
// Mycket stolta tränare
Stort grattis till er placering! Ni är så fantastiskt duktiga, helt otroligt att ni kan hitta kraften och energin, och vilken laganda ni har!
RapporteraKram Annika (Julias mamma)
Rapportera