Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Dösjöbro IF F-01/02
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Dösjöbro IF F-01/02.
F-01/02
Följ oss för uppdateringar
Inte helt lätt att hitta till Rommelevallen, 15 min före matchstart anlände vi. En snabb uppvärmning och sedan rakt in i matchen.
I strålande solsken tyckte vi att ni spelade en strålande fotboll. Det märktes tydligt hur ni letade efter kompisar att spela till. Målvakterna höll nollan samtidigt som utespelarna petade in några mål i motståndarburen. Veberöd stod för motståndet i en välspelad match.
I andra matchen mot Nike märktes värmen ordentligt. Inte helt enkelt att ladda om inför en andra match i dagens värme. Med ett par minuter kvar till slutsignalen låg vi under med ett mål. Vi kan dock konstatera att kämpaglöden hos tjejerna är något utöver det vanliga och extra roligt är det när deras kämpatakter ger utdelning. Kvitteringen kom till till slut och återigen visade tjejerna att fortfarande är det "Ända in i kaklet" som gäller.
/Rikard & Maria
Ps Miras härliga kommentar vid underläget är värt att komma ihåg: "Nu surar vi inte, det gör väl inget om vi förlorar eller vinner, bara vi har roligt". Samt efter slutsignalen kom det ur samma mun: "Vi förlorade i alla fall inte". Tack Mira!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera