Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Dala-Järna IK A-lag Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Dala-Järna IK A-lag Herr.
A-lag Herr
Följ oss för uppdateringar
Lördagsmatch i omgång 19 mot Söderhamn på Helsingehus Arena som var placerade på kvalplatsen nr 9 i tabellen, i Div 3. Södra Norrland. Naturgräs och mulet väder, dock rätt mycket publik som letat sig dit i höstvädret och folk hemifrån dessutom!
Trupp:
Lars Heens
Sebastian Hellström
Mattias Stark
Robert Hedman
Fredrik Bäck
Adrian Chilo
Simon Blom
Wilhelm Gustafsson
Filip Landegren
Joakim Andersson
Fredrik Sixtensson
Mattias Albinsson
Oskar Bergsman
Max Uhr
Filip Elovsson
Vi startar väldigt bra med mycket boll och försöker få igång spelet via kanterna där Filip L får prova och Wilhelm med bra skott utifrån. Målvakten tvingas göra en bra räddning på Willes skott.
Sen gör Söderhamn 1-0 där vi ej får iväg bollen efter ett inspel från höger. Och 2-0 kommer som ett brev i brevinkastet.
En halvlek som annars blivit kantad med mycket förlorade 1vs1 dueller och vi slagit bort överdrivet många passningar överlag. Vi har inte haft fokus som vi normalt sett brukar ha.
Tungt och vi lyckas ej skapa något av rang inför pausvilan..
Till andra halvleken kommer Järna ut som ett nytt lag, mer rörelse och engagemang. Och två byten i D-J efter paus där Fredrik Bäck, Fredrix Sixtensson utgått i 46'e och Oskar B, Filip E har kommit in.
Filip E lyckas skapa mycket direkt och är ett orosmoment där han har ett farligt avslut med vänstern som går ovan ribban. Filip L har skott mitt på. Jocke har en nick ovan ribban. Chans på chans dyker upp men vi har väldiga problem att få in bollen i målet.
Med fart och kraft sätter Robert Hedman reduceringen till 1-2 och det blir match igen.
Men lägena går inte våran väg. Det tar på någon som täcker och det blir hörna. Filip L har en jättenick som målisen i Söderhamn tar. Han gör för övrigt en jättematch i målet!
Hemmalaget kommer också upp i en kontring som försvaret tillsammans med Lars reder ut. Lars lyckas greppa tag i bollen och vi kan börja anfalla igen.
Ut går Adrian Chilo i 82'a minuten mot Max Uhr.
Dock i 88'e matchminuten kommer spiken i kistan när hemmalaget kontrar efter ett anfall och vi kan ej bemästra den. Och de gör 3-1 efter sånär Sebastian Hellström hinner ikapp bollen på linjen...
Matchen slutar sedan 3-1 och det är inte mycket mer än att erkänna att förlusten är ett faktum. Vi lyckas missa 3-4 målchanser idag i andra halvleken och straffas hårt för det. Laget gör en kanon insats i andra halvleken där man spelar ut hemmalaget totalt men gör bara ett mål, tyvärr. Vi får ta nya tag där vi har platsen nr 7 i tabellen och har IK Franke hemma nästa Söndag 18:e September kl 15:00. Med tre matcher kvar att spela (Franke, Sala och Rengsjö)
Söderhamn avancerar ifrån kvalplatsen som nr 8. Västerfernebo har nu hamnat på kvalplaceringen som nr 9. Medans Slätta nr 10, Sala nr 11 och Rengsjö nr 12 är redan nedflyttningsklara till Div 4, nästa säsong.
Se tabellen här!
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera