Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Dala-Järna IK A-lag Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Dala-Järna IK A-lag Herr.
A-lag Herr
Följ oss för uppdateringar
Sen träningsmatch på Söndagen mot Kvarnsvedens IK som huserat i Div 2 Norra Svealand sedan 2019 på Stora Enso Arena med avspark kl 19.00
Dala-Järnas trupp:
Lars Heens
Sebastian Hellström
Anton Åhl
Filip Landegren
Simon Blom
Adrian Enrique Chilo
Oskar Bergsman
Robert Hedman
Abdimajid Mohamed Ahmed
Wilhelm Gustafsson
Joakim Andersson
Linus Backman
Mattias Albinsson
Wille Westlund
DJIK börjar starkt och har satt igång maskinen på allvar. Och hemmalaget har svårt att få kontroll på ett enorm rörelse från Järna som står för mycket av spelet i inledningen.
Man hittar in med bollar centralt och via kanter som blir halvchanser.
Jocke löper sig loss och skapar sig själv ett enormt läge för att stänka in 1-0. Sedan har han också en nick som är nära.
Chilo har även ett bra läge med ett distansskott som går tätt utanför högerstolpen!
Wilhem G avlossar från distans i en stark löpning på 20-25 meter som målvakten tar in i skopan.
Vi har lyckats skapa väldigt bra lägen så vi hade absolut kunnat leda matchen med 0-2 med dessa målchanser. Tyvärr går den inte in.
KIK har ett kanoninlägg in i straffområdet där man nickar den tätt ovan ribban.
0-0 in i halvtidsvilan. Dala-Järna har varit på tå i 45 min och gjort den bästa halvleken hittils under dessa träningsmatcher. Vi har ett bra passningsspel, bra rörelse och skapar chanser som är vassa.
Efter paus med 10 minuter in så sätter KIK 2 st snabba baljor på oss och den tredje kommer även efter en stund.
Sedan gör man också 4-0 och vinner därmed matchen!
Hemmalaget orkade höja sig ett snäpp i andra halvleken och gör därmed 4 st mål också. Vi är väldigt nöjda med våran första halvlek där vi var väldigt bra + 10 minuter in i andra. Synd nog, får vi ej utdelning på våra chanser i första halvleken! Vi ska ha problem med ett Div 2 lag som tränar på konstgräs med de förutsättningar som finns i Borlänge. Vi får ta med oss det som var bra och jobba vidare på övrigt. Två matcher till återstår innan det är dags för premiären!
Nästa match är mot Swesom på Lördag 26 Mars kl 14:30 på Sportfältets konstgräs.
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera