Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Dösjöbro IF Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Dösjöbro IF Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Derbyt på Lödde IP mot vår lokalkonkurrent IF Lödde slutade i seger med 1-2 (0-1) efter att Robin Fors lyckats måla två gånger om! Det är tredje bortamatchen i rad som vi vinner mot IF Lödde och även om det alltid är underbart att ge storebror vad han tål, så satt denna segern extra skönt! Detta på grund av att vi bröt vår negativa svit där vi inte lyckats gå vinnande ur de 5-6 senaste matcherna! Dessutom rycker vi från bottenlagen en aning och tar upp kampen om tredjeplatsen återigen!
Tränare Söderström har ordet:
"Derby! Det är dessa matcher man själv hade velat knyta på sig skorna igen till. Det är dessa som är roligast och mest stimulerande att spela. Vinna vill man alltid, men vinna derby är ändå extra roligt. Det får gärna se ut lite hur som helst och det är de 3 poängen som räknas. Det försökte vi förmedla till den truppen och den elvan vi valde ställa på banan före avspark".
"Lödde hade antagligen resonerat likadant, de satte direkt upp ett högt tempo och försökte genom hög press stressa oss. De anföll mycket och gärna via längre bollar ut till deras vänsterkant. Det lyckades dem med ett flertal gånger innan vi fick ändrat om lite. De skapade ett par halvchanser som dock resulterade i att Erik i målet lugnt kunde plocka in dem eller hämta bollarna för inspark. Vi själva fick inte riktigt igång något vidare spel utan stressade oftast iväg en sämre boll framåt vilket gjorde dem svåra att hantera för våra forwards. Lödde började naturligtvis tröttna lite i den höga pressen efter ca 20 min, vilket ledde till att vi kunde spela oss igenom ett par gånger. Vid ett sådant tillfälle ledde detta till en hörna där Robin Fors, via en något modifierad variant samt en misslyckad nedtagning av Löddespelare, kunde placera in bollen i mål. Inte särskilt rättvist men väldigt skönt! Resterande 25 min blev mer ett ställningskrig där Lödde hade en ribbträff i slutet som främsta farlighet. Vi leder alltså matchen trots att Lödde kändes bättre än oss i första halvlek".
"I halvlek diskuterade vi vårt positionsspel samt vikten av att inte stressa fram första passningen. Spelade vi oss förbi första pressen så fanns det stora ytor i nästa sekvens. Vi förväntade oss också att Lödde skulle sätta full fart direkt från början och att vi skulle vara noggranna och inte bjuda på något".
"Andra halvlek startar dock inte i samma tempo som första, båda lagen tillät varandra ha lite mer boll nu. Vi får en frispark i matchminut 52 som Robin Fors slår mot mål och en rusande Niklas Ganneby. Men däremellan skarvar en Löddespelare bollen över egen målvakt och vi leder matchen med 2-0. Efter målet hamnade vi rätt långt ner i banan vilket gjorde att omställningarna blev vårt främsta vapen. Lödde tryckte på framåt utan att dock skapa några jättechanser. Mycket inlägg från deras högersida som vår backlinje ganska enkelt kunde avstyra. I matchminut 60 så missar vi dock i en utav duellerna och bollen dimper ner till en fristående motståndare, Erik är nära att knipa även denna boll men den letar sig över mållinjen. Nu förväntade man sig en tung halvtimme där Lödde skulle trycka på. Men den där riktiga forceringen uteblev. Vi ligger väldigt rätt i positionerna och gör det svårt för Lödde att komma till riktigt bra lägen. Har något svårt att finna alla frilägen och ramträffar som våra motståndare tydligen skapade. Men det spelar mindre roll, 3 nya poäng och en väldigt viktig seger för vår del".
"Flera spelare gör bra ifrån sig, svårt att lyfta fram enstaka spelare. Väljer därför att lyfta fram kollektivet och att alla spelare gick in i matchen med 100 % i inställning".
"Efter en fin helg så laddar vi nu om batterierna, vi har en tuff uppgift framför oss på fredag när vi tar emot Eslövs BK. Vi är dock revanchsugna till mötet efter förlusten i våras".
Matchstart mot Eslövs BK på fredag är 18:45! Välkomna!
| Träning | 18 maj, 18:50 |
| IF Lödde (hemma) | 18 maj, 19:15 |
| Träning | 20 maj, 18:50 |
| Vejby IF (borta) | 20 maj, 19:00 |
| Träning | 21 maj, 18:50 |
|
|
Sommar fotbollsskola |
| 30 apr | Tack Sara! |
| 24 apr | Ordförande har ordet |
| 21 apr | Damlag 2027 |
| 18 apr | Buster Bus och nya lag till hösten, P20 och F20/21 |
14 maj, 13:00 Dösjöbro IP A-plan
11 maj, 19:15 Dösjöbro IP A-plan
10 maj, 13:00 Ulkavallen A-plan
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera