Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om RIG Umeå IBF A-lag Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från RIG Umeå IBF A-lag Damer.
A-lag Damer
Följ oss för uppdateringar
Efter en lång bussresa så fick tjejerna till slut kliva av bussen eller gjorde de verkligen det ??Lite av fokuset verkade nämligen vara kvar.
Då det är väldigt långt till Kiruna så satt vi alla klistrade vid Sportswik och läste med glädje Ellens refererande. Super bra gjort Ellen!!.
Efter första perioden var vi lika glad över Ellens jobb men väldigt oroliga över vad resultattavlan visade. Vi låg helt enkelt under.
Men här kommer Ellens syn på matchen, matchbilden och laget:
Hur upplevde du starten och 1:a perioden på matchen?
Jag tycker att vi börjar segt och jag tror att det har mycket med bussresan att göra. Jag tycker vi spelar runt bollen helt okej men vi får inte riktigt in bollen. Kiruna får göra 2 mål och vi var inte riktigt med i matchen. Första perioden slutar 1-2 till Kiruna.
2:a gör vi en upphämtning och går förbi eller vad säger du?
En stark vändning i 2a perioden, Torbjörns snack i pausen var viktigt för oss. Vi höjde oss och spelade bra mellan varandra, kul att se att vi kan tagga till snabbt när det gäller.
Hur skulle du summera 3:e perioden?:
3dje perioden är bäst, vi hittar varandra på banan och rullar bollen till varann. Kiruna blev trötta och de orkade inte riktigt stå emot oss tillslut. Vi visade att vi är starka hela matchen ut och jobbar för varandra.
Obesegrade är vi, vad är hemligheten bakom det?
Jag tror att vår hemlighet är gemenskapen i laget. Vi vågar oftast ge varann positiv och negativ kritik och det gör så att vi kan tagga till igen. Vi har en bred trupp där alla spelare ligger på en jämn nivå. Många lag spelar på 2 femmor men vi spelar så mycket vi kan på 3 femmor vilket gör att vi orkar hela matcher och kan ta ut oss mer.
Vem eller vilka tycker du klev fram lite extra i dag?
Idag tycker jag att systrarna Svarfvars visade vad dom går för, dom spelade riktigt snyggt och visste vart dom hade varandra ute på banan. Jag vill även lyfta fram Andrea och Sandra som spelade forwards idag och gjorde det hur bra som helst.
Ellen dig fick vi sakna där ute på plan i dag hur är statusen med ditt knä och hur mår du?
Jag mår bra, jag har fått ett skydd som ska hjälpa mig att stabilisera knät. Jag ska på undersökningar i veckan och sedan får vi se vad läkarna säger. Jag hoppas på det bästa såklart! :)
Tack för att du hjälper oss supportrar med referar och ger oss en möjlighet att delta även om vi inte är på plats. Bra jobbat!!
Det var kul att referera och kul att så många uppskattade det!!!
Tack Ellen 😃
På fredag är det JAS och sedan Jullov. Där hoppas vi att förkylningar försvinner, skador läker för det är ni mer än värda.
Men som sagt ett tufft derby mot Sävar/ Iksu väntar först....
Bra jobbat tjejer och härligt snack Torbjörn 3poäng hem till Umeå....😄😄
Jippiiiiiii
/Admin
😄😄😄
RapporteraRapportera