Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om RIG Umeå IBF A-lag Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från RIG Umeå IBF A-lag Damer.
A-lag Damer
Följ oss för uppdateringar
Har man nyförvärv så har man och då ska man vara stolta över dem. Det är vi!!.
Nästa tjej är även hon en tjej från Småland . Ett distrikt som av tradition haft många Rigare .Ellen kommer från en
FBC Kalmarsund och bor på Öland. Just från den ön hade RIG 2st duktiga 95:or från ( Kajsa och Moa) Nu får Ellen och vi chansen att göra om deras resa fast som Ellens alldeles egna.
Ellen vet vi redan är en mysig tjej som både är trevlig och hjälpsam. Här besvarar hon våra "tuffa" frågor.
Så vem är detta yrväder?: Ellen Bäckstedt
Var i vårt avlånga land hittar vi dig?: Kommer från lilla Öland
Hemma klubb?: FBC Kalmarsund
Vad gör man på fritiden när man bor på Öland?: Tycker om att lira innebandy och att vara med kompisar
Flytt till Umeå och ny skola, vilket program väljer man då?: Samhäll beteendevetenskaps programmet
Ni har fått välja tröjnummer så vad tog du?: 12
Roligt att du valde oss, hur tänkte du runt det valet?: Att jag vill utvecklas både som innebandyspelare och person + att jag vill ha 3 härliga gymnasieår, vilket jag tror att jag kommer få på RIG. ( Det tror jag alla spelare intygar på / admin)
Favorit färg?: Marinblå och grå
Vad är din favorit rätt och vad blir vi bjudna på? : Farmors köttbullar
Sist men inte minst , hur ser dina innebandymål ut?: Komma så långt som möjligt och bli hur bra som möjligt, SSL och landslag hade också varit riktigt roligt.
Curve - Rak
Mål - Pass Beror på hur det står i matchen...
Fysik - Teknik
Choklad - Frukt
Snabb - Uthållig
Yr väder brukar göra något pinsamt. Har du något att bjuda på?:
Jag gör pinsamma saker väldigt ofta så det är svårt att välja ut något..
( admin hittar något i framtiden. Tärningen är kastad :).
Vad är då det absolut bästa med Ellen?: Det bästa med mig är att jag ofta är glad och social, bidrar också med väldigt mycket glädje
Tack Ellen!!!!
Ellen är en tjej som gillar när det drar i hop sig och det blir lite grått och mörkt blått ( favvo färger) . Hon behöver bra lagkamrater som håller henne borta från pinsamheter. Hemma på elevhemmet bjuder hon på hemmagjorda köttbullar i värsta lady lufsen stil. På planen så är utmaningen för oss att hålla reda på vad det står så vi vet om det blir pass eller skott. Oavsett vad så kommer det gå snabbt. Vid vinst så firar hon med choklad :).
På sommaren så semestrar vi alla hos Ellen och uppenbarligen lirar lite IB vid vattnet :).
Ellen är en skön tjej i ett " skönt lag". Välkommen till RIG familjen Ellen med familj.
Nu kör vi. Nu tar vi jobbet och påverkar vår framtid.
Mot toppen RIG!!!
/admin
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera