Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om RIG Umeå IBF A-lag Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från RIG Umeå IBF A-lag Damer.
A-lag Damer
Följ oss för uppdateringar
I helgen spelas Regionsslutspel för JSM. Vi deltar i den norra gruppen där ett av sex lag avancerar till Innebandyfesten i Göteborg senare i vår. De sex lagen är uppdelade i två grupper, som spelas under lördagen, där ettorna och tvåorna möts i semifinal och final på söndagen.
Den andra gruppen innehåller duktiga lag i form av Umeå City, Köping och Falun Ungdom. Men vår grupp... I första matchen möter vi Årsta. Årsta vann norra Regionsfinalen förra året - mot oss i finalen (vi spelade oavgjort i gruppspelet) och har i sin div2 serie vunnit 16 raka matcher och gjort nästan 10 mål/match. De som var på Storvretacupen sa att Årsta såg farliga ut där, även om de snubblade i semifinalen. Som om det inte skulle räcka så möter vi Elitserielaget KAIS Mora i match nr 2. De flesta spelarna i det här laget spelar i Elitserien och har fått tempo och hårdhet i sig. Man ligger och slåss om en slutspelsplats där så det säger ju en del. Det roliga är att vi mötte dem ifol också i Regionsslutspelets grupp (alltså exakt samma grupp i år!) och även där spelade vi oavgjort. Detta torde utan tvekan vara den tuffaste gruppen i hela Regionsslutspelet!
Nu är väl vi inget dåligt lag heller och vi tänker göra vad vi kan för att ta oss vidare till söndagens cupspel. Efter den bleka matchen sist har vi försökt ha enkla träningar, med mycket spel och inga nyare inslag. Det märks att vi är inne i en mindre rollsökningsfas igen, precis som vid första JSM-kvalet. Viktigt att alla får en tydlig uppgift var att fokusera på i helgens matcher, annars är det lätt hänt att det blir tvekan och passivitet - just som det blev mot Umeå senast.
Tyvärr är vi ledare ofta lika passiva i de lägena (när vi egentligen skulle behövas som mest) men det beror på att även vi är indragna i samma gruppdynamiska blockering. Min egen uppgift i helgen blir således att vara betydligt mer aktiv i båset. Både fysiskt och i matchningshänseende. Det blir matchmundering på i form av shorts, uppdragna matchstrumpor, idrottsskor och överdragströja. Sedan ska jag ta position bredvid laget så att jag måste springa fram och tillbaks för att tala med Jacob och/eller spelarna... Tror det blir ett bra första steg. Jag vill göra en bra insats för laget den här helgen och tar uppgiften på allvar.
Jacob kommer som vanligt att lägga sitt fokus på tjejernas fokus(!) - alltså följa upp deras egna matchpunkt och hjälpa dem göra sin uppgift fullt ut. En viktig uppgift där Jacob brukar få hjälp av de avbytare vi har.
Avbytarna, ja. Helt klart den svåraste uppgiften under en sån här helg är att sitta bredvid då matcherna avgörs. Med de små marginaler som de kommer att bli är det en betydelsefull hjälp till laget att de bredvid har pluspsyke. Det smittar av sig på spelarna, speciellt i den här typen av faser, och kan vara avgörande för att det händer positiva saker på planen. Det är ofta här man ser hur "viktig" en uppgift är för ett lag: Om bänkade spelare är engagerade så vill laget verkligen vinna, om bänkade spelare är surmulna betyder jaget mer än laget och då brukar det visa sig även bland dem på planen. Senaste matchen mot Umeå var precis så. Missförstå mig nu inte. Jag menar inte att det var bänkens fel att vi förlorade, jag menar att där kan man se lättast hur lagsjälen mår. Oavsett vilka som bänkas brukar det se hyfsat lika ut. En lång sidosväng här, men jag hoppas få se glada miner på bänken hela helgen - då har vi betydligt större chans att gå långt.
En annan viktig funktion i helgen får "Babsan". Hon är vår lagmamma och oumbärlig för lagsjälen. Tjejerna uppskattar hennes närvaro och hennes coola stil. Nu när vi har två heldagar tillsammans kan hon göra underverk med både trötta kroppar (i form av massage) och trötta knoppar (i form av lite "mamma-närvaro). Som vanligt kan det vara bra att hon håller reda på mig och Jacob också.
Till sist: Det blir rena föräldrar-maffian på läktaren i helgen! Otroligt sporrande för oss alla att ni kommer. Se till att söka upp varandra så att ni blir en stark enhet där. Den energi vi skulle få av det kommer hjälpa oss med rätt fokus - ni kan bli vår "sjunde spelare". Det vet jag att ni vill.
Så där, låt oss nu se om vi kan ta oss vidare från vår grupp, bara det en fin bedrift i så fall..
Håll tummar och alla andra fingrar för oss i helgen!!!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera