Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om RIG Umeå IBF A-lag Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från RIG Umeå IBF A-lag Damer.
A-lag Damer
Följ oss för uppdateringar
Ibland så får man som man vill och i dag fick vi just precis det. 3 poäng och en bra start på 2015.
Matchen mot Älvsjö startade i hyfsat högt tempo. Stundtals riktigt bra passningspel. Vi saknade absolut inte målchanser??. Bra match att höja tempot med inför sm, då en del spelat mycket och andra inte rört en boll under uppehållet. Motståndarna satte hög press på ett bra sätt och stundtals hade försvaret vissa problem. Men allt som allt kändes det som vi hade matchen under kontroll.
Vi var också det lag som förde och ledde matchen även i protokollet fast det är svårt att inte imponeras av Älvsjös fighting spirit.
Vi spelade i åldersfemmor denna gång och det offensiva spelet var bra och skapade många möjligheter i alla femmor. Defensivt behöver en femma hitta mer rätt när det gäller att ta rätt beslut vid rätt tillfälle, prioritera och räkna in bättre. Men det är starka tjejer som
som kommer hitta rätt framöver och betyder mycket för oss.
Denna gång plussar vi för 97orna som vinner sin match med 3-0 och gör att vi segrar denna gång.
Bra energi av Torbjörn och vi tackar laget för en bra start på 2015.
Nästa helg blir tuff. Vilka vill göra skillnad då!!? :)
Bilden kommer från en stor och härlig familj som njuter av segern med en Tacomiddag.
snygga girls- våra girls
/admin
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera