Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om RIG Umeå IBF A-lag Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från RIG Umeå IBF A-lag Damer.
A-lag Damer
Följ oss för uppdateringar
Här kommer ett riktigt vasst referat skrivet av en riktigt vass pappa :). Vem får ni gissa men med denna härliga föräldra grupp så borde vi kunna säkra upp återkoppling på alla platser , i alla hallar.
Det är RIG familjen det :).
==
Härlig seger i Västertorpshallen men med ett råkigt slut.
Efter en tidig morgon och lång dag i bussen var man lite rädd att det skulle bli lite segt och sömnigt i inledningen. Att ett laddat Älvsjö i sin division 1 premiär hemma skulle med sin höga press och fart ta oss lite på sängen. Så blev det inte.
Ett riktigt bra Älvsjö mötte ett RIG-lag som för dagen var i högform. Snabba fötter, bra balans och kraft in i närkamperna, kom ut med boll, två-tre snabba vältajmade passningar i fart och sedan var det målläge. Farten och kvaliteten i spelet imponerade.
Sara inledde med 1-0 efter knappt tre minuter. Sedan visade vi att vårt powerplay börjar hitta rätt, vi gör 2-0 efter 42 sek i pp när Alice öppnar ett läge för Joel som snyggt sätter den i bortre gaveln. Vi får strax efter det ett boxplay men Annie W gör då 3-0 assisterad av Lina. Detta var vår dag! Några minuter senare får vi pp igen och Anne W kan snyggt sätta dit 4-0 från slottet efter att Alice för tredje gången på 12 minuter assisterat!
Vi har efter 12 minuter en 4-0 ledning och det är det försprång som vi sedan håller matchen ut. Man skulle kunna tro att det kändes som att det skulle bli en storseger men det var inte den känslan som infann sig. Älvsjö var bra och hotade hela tiden och det kändes som att matchen levde. Älvsjö reducerar mot slutet i första och vi har 4-1 i paus.
I år är pauserna lite mer spännande än tidigare J När det börjar bli dags för avslag och RIG är kvar i omklädningsrummet… 2-minutersutvisningen hänger i luften, domarna vankar av och an och Älvsjö vädrar powerplay… då kommer laget springandes in på plan och hinner precis köra igång i tid. La de in ett litet extra intervallpass med flit?
I inledningen av andra gör Älvsjö även 4-2 men vi replikerar med 5-2 direkt efter det. Moa assisterade Tova. Skönt. Men kortvarigt. Älvsjö gör 5-3 direkt efter det. Men då replikerar vi igen, 10 sekunder efter deras reducering gör Elin 6-3 efter en otroligt vacker upprullning där hela femman var med och Joel till slut spelade fram Elin som rullar in den i tom kasse. 25 sekunder senare gör Alva 7-3 efter en fin djupledsraid i mitten där Lina spelade fram. När vi ändå håller på och gör och släpper in mål så kommer även en reducering till från Älvsjö, 7-4. Från 4-1 till 7-4 på TRE minuter. 6 mål på tre minuter!
Några minuter senare utökar Alice ledningen till 8-4 framspelade av Joel. Så långt en härlig innebandymatch för publiken, ett offensivt och utmanande Älvsjö mot ett kvickt, bollsäkert och samspelt RIG. Efter urladdningen i inledningen av 2:a perioden blev kvaliteten lite sämre ett tag men det är fortsatt en tät och intensiv match. En match som lever och det kändes viktigt att hålla 8-4 inför tredje perioden. Vi får en utvisning med fyra minuter kvar som vi reder ut på ett bra sätt men med bara 22 sekunder kvar låter vi Älvsjö väcka liv i matchen igen med ett reduceringsmål från slottet. Ett slott som vi vill hålla rent och som vi hållit rent fram till dess. 8-5 i paus.
I den sista perioden agerar vi stabilt, coacherna önskade bra balans inför matchen och hade förberett backarna på att våga spela sig ur situationerna. Det gör de i hela matchen på ett imponerande sätt. Genom backarnas snabba och säkra agerande fick vi en väldigt bra plattform att bygga farten i det offensiva spelet på. Amie i mål ville liksom backarna också agera grund för offensiven, hon hade under matchen flera bra utkast och i början på tredje säkrade hon matchen genom att först greppa ett skott och sedan direkt göra ett utkast till Tova som gör 9-5. Med 9-5 och lagets stabila agerande började det nu för första gången i denna härliga match kännas ganska säkert. Älvsjö gör 9-6 på en backhandsvolley men RIG tjejerna har koll på matchen.
Vi såg fram emot matchens sista spelminuter och defileringen, men tyvärr var olyckan framme. Alva fick en smäll på knät som tog allas vår uppmärksamhet de sista minutrarna. Slutsignalen gick med 9-6 men hur var det med Alva? Hon hade väldigt ont i känt och ambulans tillkallades. 112 var god dröj… först dröjde det närmare 5 minuter innan de svarade och sedan hela 45 minuter innan ambulansen var på plats. Till slut bestämdes det att Alva fick åka med spelarbussen för att söka upp sjukhus i Umeå. Vi hoppas verkligen att det har gått bra men väntar oroligt på rapporter.
Tillbaka till matchen. Inträdet i Västertorpshallen var 60 kr men Älvsjö och RIG bjöd upp till en underhållande match som var värd mycket mer än så. Älvsjö spelar en mycket aktiv och fin innebandy och kommer nog att ta många poäng i den jämna norra div1-serien. RIG hade många tillresta föräldrar och supporters på plats som kunde se RIG bjuda på en riktigt bra match. 6 insläppta mål kanske inte normalt är önskvärt med det fokus laget har på defensiven just nu men det kändes ändå bra i defensiven och de mål Älvsjö gjorde var på bra prestationer och fina avslut. RIG gör en stark match, de agerar snabbt och samspelt i offensiven med många riktiga klassmål. Farten både med och utan boll i vändningarna offensivt och defensivt var bra. Lovande. Riktigt lovande. Så lovande att vi vågar tro på en chans till en historisk första seger över Strömsbro på lördag? Ser fram emot nästa match!
Så är i efterhand vet vi att det inte var så farligt med Alva. En knäskål som hade hoppat ur sitt läge lite grann
Och med rehab så kommer vår kapten tillbaka ännu starkare. :)
Nu kör vi en bra träningsvecka tjejer och förbereder oss till nästa match. Då får ni lira igen. LÄNGTA!!!!
Det gör vi :)
/Admin
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera