Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om RIG Umeå IBF A-lag Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från RIG Umeå IBF A-lag Damer.
A-lag Damer
Följ oss för uppdateringar
RIG besegrade Sundsvalls IBF med 8-3 på bortaplan i årets första match. Segern var av det säkrare slaget där RIG vann samtliga perioder (2-1, 3-1, 3-1) och aldrig var riktigt hotade. I och med vinsten tog sig laget upp på tredje plats i tabellen och skuggar nu tvåan Sten Sture som ligger fem poäng framför.
Det var ett rejält motiverat RIG-gäng som mötte upp i Timrå Sporthall efter att ha samlats ihop från i stort sett hela landet mitt under jullovet. Redan på uppvärmningen kunde man känna av att laget hade bestämt sig för att göra livet surt för motståndarna.
Man kopplade per omgående grepp om matchen och där hemmalaget fick ägna sig åt att kontra dom gånger dom fick låna bollen. Dom vitklädda RIGarna vaskade fram en hel del vassa chanser där Josefin Wallberg kom närmast när hon prickade insidan av stolpen. Det kändes därför logiskt när hon ett par minuter senare hittade rätt efter ett fint samarbete med Emelie Edström och gav gästerna ledningen. Redan i bytet var det dags igen när Caroline Deutgen dubblade upp försprånget. Hemmalaget kunde reducera genom Louisa Turton, som var lagets bästa spelare, från snäv vinkel. 1-2 speglade inte matchen speciellt bra då RIG var det klart vassare laget och skapade mängder med chanser.
- Vi gör en ganska bra första period tycker jag, kommenterade Torbjörn Sjögren. Kanske blir vi lite för mycket hängande på bollen och kunde nog spelat med lite högre bolltempo men med tanke på förutsättningarna så var det bra. Vi har ju inte tränat på några veckor och en stor del av gänget hade 50 mil i minibuss i benen vilket såklart påverkar.
I den andra perioden kopplar man grepp om matchen när man går fram till 4-1 efter mål av Nathalie Jakobsson och Josefin Wallberg återigen. Vi noterade också två frilägen för Matilda Sjödin i samma byte utan utdelning. Därefter inleddes en period i perioden där lagen bytte chanser med varandra och spelet böljade fram och tillbaka till synes helt utan struktur. Hemmalaget fick nästa målnotering i protokollet på säsongens flytmål men Matilda Sjödin replikerade minuten senare och återställde tremålsledningen som också stod sig perioden ut.
- Jag är väl inte lika nöjd med andra perioden, fortsätter Torbjörn. Första halvan av perioden var bra där vi spelar som vi pratat om men därefter tappar vi betänkligt och slarvar i båda ändan av banan. Ett problem var att vi inte befann oss i skottlinjen när motståndarna hade bollen vilket gav dom en hel del enkla skottchanser.
Ju längre matchen led så skruvades RIGs grepp om matchen åt allt hårdare. Sundsvall kom ut i tredje perioden och spelade med hög press men orkade bara med det under 4-5 minuter och när Natalie Mcneil prickade in 6-2 så kändes det som orken tog helt slut för hemmalaget. Trots att man reducerade minuten senare på en märkligt utdömd straff så var man aldrig nära att ta ifatt RIGarna. Närmast att få kontakt kom man när man fick ett friläge som Amanda Hill avstyrde.
Istället fick se ytterligare två mål från de vita. Innan dom sista målen föll så fick vi se Jennifer Cliffoord pricka stolpen med en vass backhand. Men det var Matilda som blev nästa målskytt när hon visade att ordspråket "tredje gången gillt" stämde när hon för tredje gången den här gången kom fri med målvakten och den här gången rundade densamma och petade bollen i mål. Snyggt! Målskyttet avslutades när Sandra Hjortborg skickade in sitt första mål för säsongen och lagets åttonde för matchen med knappa minuten kvar att spela.
Tre sköna poäng inkasserades i en match som man hellre hade spelat på ett annat datum med tanke på lovet men tjejerna gjorde en jättefin insats och kunde lämna Timrå nöjda och glada. Extra beröm den här januarikvällen går till kedjan med Josefin Wallberg, Emelie Edström och Natalie Mcneil som dominerade stort matchen igenom. En extra blomma också till Matilda Sjödin som valsade runt med Sundsvallsförsvaret rejält och stod för fyra poäng.
Lyssna till vad Torbjörn Sjögren och lagkaptenen Josefin Wallberg hade att säga om matchen på RIGs Youtube-kanal
Matchfakta
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera