Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om RIG Umeå IBF A-lag Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från RIG Umeå IBF A-lag Damer.
A-lag Damer
Följ oss för uppdateringar
RIG tog en ny trepoängare när man på lördagseftermiddagen besegrade IBK Boden med 5-1. Segern grundlades i första perioden där man ryckte åt sig en 3-0 ledning och kunde hålla ifrån motståndet resten av matchen där 2:an och 3:an föll med endast 11 sekunders mellanrum.
- Skönt med en ny trepoängare såklart, kommenterar Torbjörn Sjögren dagens match. Tycker framförallt att vi spelade stabilt i försvarsspelet där Josefine Hofmeijer gjorde en kanonmatch i målet, kanske hennes bästa match i RIG-tröjan. Tabellen har delat upp sig ganska rejält nedåt och uppåt fick vi kontakt med Sten Sture.
RIG fick en tidig ledning när man redan i tredje minuten hittade rätt för första gången med en riktig delikatess. Natalie Mcneil hittade Josefin Wallberg i slottet som bakom ryggen droppade bollen till Emelie Jansson som distinkt prickade bollen i mål.
- Ja, det var ett fint mål och väldigt kul att se förarbetet, fortsätter Sjögren. Vi har tränat en hel del i veckan på hur vi ska röra oss i anfallszon och det är alltid roligt när saker man tränat på fungerar. Vi fick se det flera gånger i matchen och det såg väldigt spännande ut många gånger.
Boden var långt ifrån ofarliga och testade flera gånger de blågulas försvar och Hofmeijer i målet men det skulle bli RIG som gjorde nästa mål i matchen. Caroline Deutgen fångade upp en passning i djupled ut mot det högra hörnet i offensiv zon och från sitt favoritläge trampade hon in fickan och tryckte dit dagens andra RIG-mål. Redan i bytet efter, närmare bestämt 11 sekunder senare, var det dags igen och vi fick se ett mål som i princip var en kopia av 1-0. Wallberg fick bollen högt i slottet och droppade bak till Emelie Jansson som återigen förpassade bollen i mål fram till 3-0. Snyyyyyggt!!!
I den andra perioden föll endast ett mål och det var gästande Boden som förvaltade ett läge i powerplay när Hanna Palmér hittade rätt efter 12 sekunders spel i numerära överläget. Boden fick lite mer att säga till om mycket tack vare att RIGarna tappade en hel del bollar på mittplan som gav norrbottningarna en hel del vassa lägen att kontra men där Hofmeijer, som bommat igen buren för resten av dagen, kunde hålla tätt.
- Vi blir lite slarviga i andra perioden och spelar svårare än vad vi behöver och Boden var duktiga på att ställa om på kontringarna. Överhuvudtaget så tycker jag Boden var ett trevligt lag att möta som verkligen ville spela innebandy.
I periodens slutskede fick RIG chansen att "döda" matchen när man tilldömdes ett straffslag efter att Nathalie Jakobsson dragits ner i fritt läge. Tyvärr lyckades man inte förvalta straffen och inte heller det följande numerära överläget vilket gjorde att matchen resultatmässigt var vid liv en bra bit in i tredje perioden.
Spelmässigt såg det dock riktigt bra ut där man höll i bollen via långa anfall och när Boden klev upp och försökte sätta press så löste tjejerna dom problemen på allra bästa sätt. Med knappa nio minuter kvar av matchen kom matchens pärla när RIG gjorde sitt fjärde mål för dagen. Karin Nygren spelar upp bollen centralt i banan till Cornelia Fjellstedt som vänder upp och hittar Matilda Sjödin som knackar bollen på ett tillslag till Carro Deutgen som petar bollen i mål. Väldigt snyggt och fem plus till samtliga aktörer!
I och med målet så rann kraften ur Boden och när man med dryga tre minuter kvar att spela hade oturen att peta bollen i eget mål så var matchen definitivt över.
- I tredje perioden så prioriterade vi att ha mycket boll för att på vis kontrollera matchen bättre och det tycker jag vi lyckas bra med. Stora delar så spelade vi i Bodens zon och 4-1 målet var en frukt att vi bryter ner dom. Idag gör vi en betydligt mer gedigen match jämfört med senast och det är jag också nöjd med. Tjejerna var nog lite revanschsugna.
Vi plussar för en riktig laginsats där framförallt backspelet stack ut. Dagens blomsterkvast går till Josefin Hofmeijer som gjorde en kanonmatch i målet.
- Ja, Jossi stod för en riktigt bra match. Kanske hennes bästa i RIG-tröjan. Hon agerade med pondus och dom punkter hon arbetat med under hösten föll på plats idag, avslutar Sjögren.
Läs mer på IBK Bodens hemsida
Matchfakta
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera